Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica boli v sobotu podvečer na palubovke favorizovaného MBK Ružomberok blízko k inkasovaniu stovky.

Sovičkám v stretnutí 7. kola Niké Extraligy žien v ružomberskej hale Koniareň vyšla najlepšie prvá štvrtina, po ktorej úvode dokázali dvakrát znížiť na 5-bodový rozdiel, no v jej závere domáce zvýšili na 29:14. V druhej 10-minútovke dali Ružomberčanky opäť 4 trojky, a aj vďaka tomu viedli po polčase jednoznačne 56:23.

Po zmene strán sa hráčkam UMB strelecky vôbec nedarilo. V tretej štvrtine dali len dva koše a v poslednej časti skórovali len z troch trestných hodov. Napriek tomu sovičky aspoň dokázali zabrániť stovke v kolónke inkasovaných bodov.

O viac ako tretinu bodov hostiek (11) sa postarala Jana Matejčíková, ktorá pridala aj 5 doskokov. Klaudia Háberová, najlepšia strelkyňa tímu UMB v sezóne, si pripísala 9 bodov a 8 doskokov. Dominika Kollárová nazbierala 7 bodov a 9 doskokov. Bystričanky urobili až 33 strát.

Ružomberčanky premenili až 13 striel spoza perimetra. Až 5 z nich, a to len zo 6-tich pokusov, nastrieľala Kamila Jarošová, ktorá bola s 25-timi bodmi najlepšou strelkyňou zápasu. Dvojcifernú bodovú hranicu pokorili ďalšie tri hráčky domáceho MBK. Pivotka Lucia Hadačová doskočila až 21 lôpt.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Útočne sme sa nevysporiadali s tlakom ružomberskej obrany, o čom svedčí aj vysoký počet stratených lôpt, z čoho vychádzali ľahké úspešné brejky súpera. Viac ma ale mrzí naša obrana, v podstate sme boli všade neskoro a zlyhali sme v hre jedna na jedna. Gratulujem súperkám, hrali sympatický, jednoduchý, rýchly a agresívny basket. Nám to dnes nevyšlo. Máme na čom pracovať pred nasledujúcimi zápasmi a verím, že sa z dnešného zápasu rýchlo otrasieme, poučíme a pochopíme, aké je dôležité nič nevypustiť na tréningu a makať na sto percent.“

Katarína Nina Mrváňová, kapitánka sovičiek: „Uvedomovali sme si kvalitu súpera, preto sme si stanovili niekoľko, pre nás reálnejších, menších cieľov. Nie všetky sa nám ale podarilo splniť. Ubrániť hráčku jedna na jedna nám robilo veľký problém a následná výpomoc zo slabej strany neprichádzala včas, niekedy dokonca neprišla vôbec. Útočne sme nezahrali asi ani jeden vopred dohodnutý signál do konca. Vždy to niekto z pätice hráčok na ihrisku vzal na seba príliš skoro. Aj to treba, ale nie v každom útoku, keďže súper ako Ružomberok si našu útočnú hru jedna na jedna vedel umne ubrániť. Už dlhšie sa v zápasoch viaceré hráčky trápime, preto verím, že spoločne zapracujeme na chybách, ktoré nám aj dnešný zápas ukázal a zužitkujeme ich už v najbližšom zápase v Poprade. Ružomberku samozrejme gratulujeme k výhre.“

Niké Extraliga žien – 7. kolo – sobota 05.11.2022 od 18.00 h – Ružomberok

MBK Ružomberok – BK ŠK UMB Banská Bystrica 94:30 (29:14, 56:23, 76:27)

Štvrtiny: 29:14, 27:9, 20:4, 18:3. Rozhodovali: Bartoš, Donovalová, Fáber. Diváci: 350

Zostava MBK Ružomberok a body: Dovčíková 15, Urbanová 13, A. Andělová 9, Havranová 7, Hadačová 4 (Jarošová 25, Štefančová 14, Uramová 7, Michaličková 0)
Tréner: J. Suja

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Matejčíková 11, Háberová 9, Vyšná 2, Piperková 1, Mrváňová (C) 0 (Kollárová 7, Šimčíková 0, Slavíková 0, Luptáková 0, Mindoková 0, Villányiová 0)
Trénerka: A. Izáková

TH: 17/24 – 9/13, trojky: 13/30 – 3/18, fauly: 10 – 22, doskoky: 47 – 36, asistencie: 17 – 4, zisky: 12 – 5, straty: 13 – 33, bloky: 8 – 1, streľba z poľa: 32/71 (45%) – 9/49 (26%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 288:569 0/3 (0,00%) 0/4 (0,00%) 0/7 0,00%

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia v nedeľu 13. novembra o 16.00 h v rámci 8. kola Niké Extraligy žien na palubovke BAM Poprad.