Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica nastúpili v Šamoríne v utorok 23. novembra o 19.00 h na dohrávku 1. kola Niké Extraligy žien. Po tom, čo sovičky v nedeľu vysoko podľahli Piešťanským Čajkám, sa tímu UMB tentokrát podarilo potrápiť favorizovaného súpera viac. V článku nájdete aj pozápasové vyjadrenia a video zostrih.

Úvod zápasu priniesol vyrovnaný priebeh a sovičky boli dokonca dvakrát vo vedení. V závere prvej štvrtiny sa ale basketbalistkám Šamorína podarilo vypracovať si 5-bodový náskok. Druhá 10-minútovka bola bodovo najchudobnejšia (8:8) a družstvo UMB v nej potrápilo domáceho favorita najviac. V druhom polčase už Šamorín dominoval viac a napokon podľa očakávania vyhral zápas jasným rozdielom – o 20 bodov.

Úspešnosť streľby za dva body bola vyššia na strane BK ŠK UMB (34,88% – 41,86 %), no Šamorínčankam sa darilo viac na trestných hodoch a v streľbe za tri body. O dve z piatich trojok domáceho tímu sa postarala Tatiana Bábiková. Sovičky sa spoza trojkového oblúka netrafili. Na strane Šamorína sa najviac darilo 17-bodovej Simone Marcovej, ktorá pridala aj 8 doskokov. Rovnaký počet doskokov si na strane hostí pripísala Klára Paulechová a Anna Kaliuzhna, ktorá nastrieľala až 26 bodov – jednoznačne najviac spomedzi sovičiek.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Začiatok zápasu bol z našej strany veľmi dobrý. Držali sme so súperom krok, boli sme aktívne v útoku a v obrane sme nerobili veľa zbytočných chýb. Škoda, že sme v druhej štvrtine nevyužili súperove zaváhanie a 5 rýchlych faulov na zisk jednoduchších bodov z hranice trestného hodu. Tie sa stali naopak zlomovým bodom zápasu, pretože súper si túto možnosť zisku bodov nenechal ujsť a úspešnými trestnými hodmi v celom zápase si získal skóre na svoju stranu. Žiaľ, zápas pre nás „skončil“ v 6. minúte tretej štvrtiny, kedy sme prestali hrať hlavou, kopili sa chyby v obrane a my sme už len korigovali výsledok do konca zápasu.“

Gabriela Turčanová, kapitánka BK ŠK UMB: „Tento zápas sme veľmi chceli vyhrať. V úvode sme hrali veľmi disciplinovane a kolektívne. No opäť sme mali pár herných výpadkov, vďaka ktorým mal súper možnosť dať veľa ľahkých košov. A hoc sme tento zápas nedotiahli do víťazného konca, boj to bol veľmi vyrovnaný. Doma im máme rozhodne čo vracať.“

Anna Kaliuzhna, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica pre exz.sk: „Od prvej štvrtiny sme premieňali strely z podkošového územia, ale dali sme súperovi možnosť dať veľa trestných bodov, ktorými si súper spravil náskok o 7 bodov. Hrali sme vyrovnaný zápas, využili sme podkošové hráčky a hlavne sme hrali tímovo. Na konci nás zbytočné fauly stáli veľa síl, čo zapríčinilo súperov náskok, ktorý sme už nevedeli dotiahnuť.“

Tímea Sujová, asistentka trénera ŠBK Šamorín pre exz.sk: „Po odloženom zápase s Popradom sme sa veľmi tešili na tento zápas. Chceli sme do toho vstúpiť agresívne, aby sme my diktovali tempo a aby si zahrali všetci do sýtosti. Bohužiaľ, tento plán sa nám nepodarilo naplniť, lebo sme boli od prvej minúty nedôrazní, robili sme veľa nevynútených chyb a každý si skúsil niečo svoje v útoku, a preto sa nám vytratila disciplína a viazla súhra. Nepomohli veľmi ani striedania. Začali sme hrať až od 25. minúty a hneď sme natiahli náskok na 20 bodov. Nemôžeme takto hazardovať s výsledkom a preto dúfam, že nás toto nakopne a už v ďalšom zápase podáme koncentrovanejší výkon.“

Niké Extraliga žien – dohrávka 1. kola – utorok 23. 11. 2021 – Šamorín

ŠBK Šamorín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 64:44 (27:20)

Zostava ŠBK Šamorín a body: Marcová 17, Sujová 13, Vaigl 11, Bábiková 10, Šípková 4 (J. Lelkes 6, Soóky 3, A. Lelkes 0, Slama 0, Fenesová 0), tréner: A. Diósi

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Kaliuzhna 26, Šunová 6, Háberová 4, Turčanová 4, Vyšná 1 (Paulechová 3, Luptáková 0, Mrváňová 0, Žilinská 0, Pistikidis 0, Slavíková 0), trénerka: A. Izáková

Štvrtiny: 19:12, 8:8, 21:14, 16:10. TH: 19/23 – 8/15. Trojky: 5/12 – 0/8. Fauly: 17 – 21