Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica v poslednom vystúpení v rámci nadstavbovej skupiny prehrali na palubovke Young Angels Košice. Sovičky ešte v prvom polčase držali s favoritom krok, ale keďže ich vycestovalo len osem, po zmene strán im už došla para.

V prvej štvrtine hrali sovičky s domácimi spočiatku vyrovnanú partiu, keď ešte v 9. minúte platil stav 11:12. Košičanky si však v závere prvej časti vypracovali 6-bodový náskok (18:12). V úvode druhej 10-minútovky sa hráčky UMB presadzovali len spoza perimetra, keď po trojkách Alexandry Luptákovej, Kataríny Niny Mrváňovej a Kataríny Piperkovej znížili na 24:21. O ďalšiu trojku sovičiek sa postarala v 17. minúte Tereza Šimčíková a rozdiel bol naďalej 3-bodový (30:27). Záver prvého polčasu zvládli lepšie Young Angels, ale Bystričanky stále prehrávali len jednociferným rozdielom (38:31).

Po zmene strán sa však obraz hry zmenil. Domáce vyhrali tretiu štvrtinu jednoznačne 20:5, čím svoj náskok dostali nad 20 bodov (58:36). Tím UMB vycestoval do Košíc v len 8-člennej zostave a práve úbytok síl sa začal v druhej polovici zápasu prejavovať. Hostky si nepomáhali najmä častými stratami, ktorých za celé stretnutie nakopili až 34. Pri nízkej úspešnosti streľby z poľa, ktorá činila 28%, už nedokázali zápas zdramatizovať. Young Angels vyhrali štvrtú štvrtinu o 10 bodov a duel napokon vyhrali 32-bodovým rozdielom. Basketbalistky UMB tak po základnej a nadstavbovej časti Niké Extraligy žien obsadili 8. miesto. Tým pádom ich vo štvrťfinále play-off, hranom na dva víťazné zápasy, čakajú Piešťanské Čajky.

Povedali o zápase

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Za prvý polčas plus za umnú hru a dodržiavanie dohodnutých pokynov. Mínus za 17 strát, ktoré sa zdvojnásobili do konca zápasu. V druhom polčase sme sa nechytili strelecky a kopili sa chyby v útoku aj v obrane, vyplývajúce najmä z chýbajúcej kondičky, keďže sme mali užšiu rotáciu. Gratulujeme súperkám k výhre. My máme teraz tri týždne na prípravu. Musíme zamakať a pripraviť sa na hru bez zranenej Janky Matejčíkovej, ktorá sa k nám už žiaľ túto sezónu nepridá.“

Katarína Piperková, hráčka BK ŠK UMB, 12 bodov v zápase: „Od minulého týždňa sme sa museli pripraviť na novú situáciu, a to hrať bez prvej rozohrávačky, keďže sa zranila Janka Matejčíková. Dnes sme na zápas vycestovali len ôsme dievčatá, čo nás dobehlo v druhom polčase. Myslím si, že v prvom polčase sa nám darilo držať so súperom krok a dokázali sme si vypracovať pozície na jednoduchšie koše. Neviem, čo sa stalo v druhom polčase, ale ako keby to bol iný zápas. Vôbec sme neplnili úlohy, ktoré sme si dali. Veľa síl nás stali naše stratené lopty, ktorých bolo naozaj veľa, a to sa nám nemôže stávať. Tento zápas nám ukázal, že v útoku musíme nájsť lepšie riešenia, mať lepši pohyb a hrať viac s rozumom, aby sme mohli byť úspešné. Verím, že tento tím má na to, aby aj s takýmto silnejším súperom hral vyrovnanejšiu partiu, tak ako to bolo v prvom polčase.“

Niké Extraliga žien – nadstavbová skupina o 5. až 8. miesto – 6. kolo – sobota 04.03.2023, 17.00 h – Košice

Young Angels Košice – BK ŠK UMB Banská Bystrica 78:46 (18:12, 38:31, 58:36)

Štvrtiny: 18:12, 20:19, 20:5, 20:10. Rozhodovali: Kiss, Cibulka, Karnay. Diváci: 57.

Zostava Young Angels Košice a body: Blanks 16, Mikovčáková (C) 14, Kristlová 10, Rodáková 10, Bohušová 7 (Jakubčeková 6, Dulovičová 6, Majorošová 4, Rebejová 3, Filická 2). Tréner: R. Dvorščák.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Piperková 12, Háberová 7, Mrváňová 7, Vyšná 2, Turčanová (C) 2 (Šimčíková 7, Kaliuzhna 6, Luptáková 3). Trénerka: A. Izáková. Vyfaulovaná: 40. Háberová.

TH: 15/20 – 11/13, trojky: 3/15 – 5/21, fauly: 18 – 20, doskoky: 43 – 40, asistencie: 21 – 7, zisky: 18 – 5, straty: 13 – 34, bloky: 5 – 0, streľba z poľa: 30/76 (39%) – 15/52 (28%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Konečná tabuľka nadstavbovej časti Niké Extraligy žien – skupina o 5. až 8. miesto