Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica narazili vo štvrťfinále play-off extraligy na majstrovské Piešťanské Čajky. Sovičky v prvom zápase série na palubovke jasného favorita podľa očakávania vysoko prehrali, avšak dokázali nastrieľať 50 bodov.

Už úvodná 10-minútovka potvrdila papierové predpoklady, keď ju úradujúce majsterky a víťazky základnej časti vyhrali jednoznačne 30:6. V každej zo zvyšných troch štvrtín už však sovičky dokázali zaznamenať dvojciferný počet bodov. Čajky pridali ďalších 30 bodov v druhej štvrtine, a tak viedli po polčase už o vyše 40 bodov (60:19).

V druhom polčase už dostali väčší priestor hráčky z lavičky Piešťan. Basketbalistky UMB už po zmene strán zaostávali menej. Sovičkám vyšla v útoku najlepšie posledná štvrtina, v ktorej sa napokon dokázali dostať na 50-bodovú hranicu. Čajky sa prezentovali slušnou, 56-percentnou úspešnosťou streľby z poľa, vďaka čomu s prehľadom pokorili stovku. Darilo sa najmä 27-bodovej Natálii Martiškovej. Najlepšou strelkyňou UMB bola Anna Kaliuzhna, ktorá k 20-tim bodom pridala aj 9 doskokov.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Vedeli sme, že nás čaká fyzicky aj technicky kvalitný súper, čo sa ukázalo aj v prvom polčase, kedy sme sa nevedeli často vysporiadať s tlakom na loptu, s rýchlosťou súperiek a hrou jedna na jedna. Až v druhom polčase, kedy došlo k častejšiemu striedaniu hráčok z lavičky súpera, sa hra miestami vyrovnala a využili sme najmä výškovú prevahu v našom tíme. Spolu s niekoľkými úspešnými strelami z väčšej vzdialenosti sme zaznamenali konečných 50 bodov. Na druhej strane ma mrzí, že sa nám nepodarilo splniť stanovené ciele v obrane a inkasovali sme veľa ľahkých košov, z ktorých potom rýchlo narástlo finálne skóre. Gratulujem súperkám.“

Alexandra Luptáková, hráčka BK ŠK UMB: „Začína sa nám záver sezóny. Vedeli sme, že Piešťany na nás zatlačia od prvej sekundy zápasu. Ukázalo sa to aj na skóre, keď cez polčas svietilo na tabuli 60:19. Počas celého zápasu bol na nás vyvíjaný tlak a my sme nezmyselne odovzdávali loptu súperovi. Teší ma, že bodovo sme sa dokázali dostať na hranicu daných 50 bodov, čo je asi najviac, čo sme Piešťanom dali. Piešťany privítame v sobotu doma a tešíme sa na vašu podporu.“

Niké Extraliga žien – štvrťfinále play-off – 1. zápas – streda 15.03.2023, 18.00 h – Diplomat aréna – Piešťany

Piešťanské Čajky – BK ŠK UMB Banská Bystrica 116:50 (30:6, 60:19, 86:33)

Štvrtiny: 30:6, 30:13, 26:14, 30:17. Rozhodovali: Bartoš, Hudec, Fáber. Diváci: 411. Stav série: 1:0 (na dva víťazné zápasy).

Zostava Piešťanské Čajky a body: G. Andělová 19, A. Mandić 14, James 14, Jurčenková (C) 12/10 doskokov, Mujović 7/11 asistencií (Martišková 27, Chovaníková 14/4 trojky, Kraislová 7, Valová 2). Tréner: P. Jankovič.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Kaliuzhna 20/9 doskokov, Turčanová (C) 6, Háberová 5, Piperková 2, Mrváňová 2 (Šimčíková 6, Luptáková 5, Cvoligová 2, Benková 2, Heliová 0). Trénerka: A. Izáková.

TH: 14/21 – 6/8, trojky: 10/30 – 4/16, fauly: 13 – 15, doskoky: 44 – 35, asistencie: 30 – 5, zisky: 23 – 5, straty: 9 – 28, bloky: 2 – 1, streľba z poľa: 46/81 (56%) – 20/60 (33%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Druhý zápas série je na programe v sobotu 18. marca o 17.00 h v telocvični Filozofickej fakulty UMB na Tajovského 40.