Od začiatku augusta sa pripravujú na novú sezónu basketbalisti ŠKP BBC Banská Bystrica. Rozprávali sme sa s trénerom Jozefom Lovikom, ktorý spolu s Petrom Demianom pôsobí pri troch družstvách.

Hlavný tréner Jozef Lovik

V družstve mužov oproti minulej sezóne došlo k minimálnym zmenám. „Rovnako ako v predchádzajúcej sezóne, družstvo mužov sme prihlásili do 1. ligy mužov. V závere súťaže 2017/2018 sme v play off obsadili pekné 2. miesto. Aj napriek tomu, že fungujeme na amatérskej báze, osobne som veľmi rád, že sa nám podarilo udržať jadro tímu, môžeme pokračovať v práci z minulej sezóny. Družstvo tvorí niekoľko odchovancov, ktorí nám svojimi skúsenosťami pomáhajú popri práci, väčšinu družstva však tvoria študenti,“ uviedol Jozef Lovik.

V družstve skončil minuloročný junior Michal Suriak, ktorý zamieril študovať do Trnavy. Banskobystričania využili prítomnosť ďalšieho študenta Jakuba Muránskeho, ktorý študuje trénerstvo na fakulte UMB. Ďalším „novicom“ v družstve je ostrieľaný Jopo Vojtek, ktorý počas leta prestúpil hneď dvakrát . V tom súkromnom živote do stavu manželského (ako inak zobral si basketbalistku Martinu Melezinkovú) a druhý prestup uskutočnil práve pod Urpín, keď Karlovka Bratislava v extralige sa nečakane odhlásila zo súťaže.  Zo skúsených hráčov budú obliekať dres Banskej Bystrice naďalej aj Maroš Rendla, Branislava Koczkáš či Roberta Rozim.

Prvý zápas sezóny naši muži odohrajú v hale Dukla na Štiavničkách 29. septembra o 18.30 hod, keď budú hostiť družstvo KB Slávia TU Košice.

Juniori a žiaci sa postupne etablujú na mužský basketbal

Družstvo juniorov má tréningové jednotky spoločne s mužmi, presne tak to bolo aj minulú sezónu. Vedenie klubu Očakáva, že mladí juniori sa začnú presadzovať aj mužskej kategórii. Po roku sa vracia do družstva aj Richard Nemček, ktorý minulý rok študoval v USA. Medzi opory družstva by mali patriť hlavne „druhoročiaci“ v juniorskej kategórii.

V klube bude aj družstvo starších žiakov, ktoré bude účinkovať v druhej lige. Keďže sú v družstve o rok starší kadeti. Družstvo prešlo viacerými zmenami, resp. odchodmi hráčov. Tréneri sú si vedomí, že aj budúci rok toto družstvo ostane spolu.

Ďalšou kategóriou je družstvo žiakov, ktoré bude hrať 1. ligu – oblasť stred. V tejto kategórii má ŠKP BBC troch hráčov, ktorí budú klub reprezentovať aj v súťaži EYBL (výber budúcej reprezentácie U14).

Posledným súťažným družstvom by malo byť mladší minižiaci, v ktorom sú hráči aj z basketbalových prípraviek na základných školách. Pre najmladších basketbalistov to bude vôbec prvý kontakt so súťažným basketbalom. Prvé kontakty s basketbalovou loptou a športom ako takým budú rozvíjať chlapci v prípravkách na ZŠ Ďumbierska, ZŠ SNP 20 a ZŠ Radvanská.