Deväť dní, 188 km, 29 zastavení, historické skvosty i prírodné krásy. To všetko zahŕňa nový produkt cestovného ruchu v oblasti pútnického turizmu – Barborská cesta. Spája slávne banské mestá bohaté na najvýznamnejšie hodnoty baníctva, historického a kultúrneho dedičstva.

Slávnostné otvorenie Barborskej cesty a spoločné vykročenie do jej prvej etapy sa uskutoční 1. mája 2015 napoludnie, v Hradnom areáli za Barbakanom v Banskej Bystrici. O kultúrny program sa postará Starohorský banícky spevokol Haliar a Dámske Komorné Kvarteto so sólistkou Alžbetou Trgovou zo Štátnej opery Banská Bystrica.

Barborska-cesta-pozvankaPoznávacia trasa, ktorá na mape vytvára siluetu patrónky baníkov sv. Barbory, je rozdelená do deviatich etáp. Na konci každej má návštevník možnosť prenocovať, oddýchnuť si a načerpať nové sily, pochutnať si na špecialitách tradičnej domácej kuchyne.

Po trase sv. Barbory návštevník spozná významné pamiatky a miesta, napr. oltár v kaplnke sv. Barbory v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici, Banský náučný chodník v Španej Doline, Baziliku minor na Starých Horách, Harmaneckú jaskyňu, geografický stred Európy Johannesberg i najstaršiu mincovňu v Kremnici.

Spustením projektu sa zavŕši takmer dvojročná práca nadšencov spojená s veľkým úsilím a entuziazmom. Iniciatíva bola od začiatku založená na viere urobiť zo stredoslovenského banského regiónu atraktívnu destináciu bez významnej podpory zo strany štátu a územného celku. Cieľom je najmä oživenie regiónu, čo má priniesť úžitok jednotlivcom, podnikateľom a samosprávam tak, ako je zvykom v zahraničí. Našim vzorom je cesta Johannesweg v Hornom Rakúsku, kde sme sa inšpirovali a už po dvoch rokoch od jej spustenia sa dostavil očakávaný efekt. Verím, že aj u nás Barborská cesta naštartuje ostatné subjekty, ktoré sa partnersky do projektu zapoja,“ hovorí Juraj Slašťan, autor projektu a zástupca o.z. Banský Región-Terra Montanae.

Počas putovania po krásach regiónu turista ďalej nachádza zrúcaniny hradu Šášov, kúpele v Sklených Tepliciach, významné banské pamiatky v Banskej Štiavnici, Banský Studenec, Dubové, Bacúrov, Pustý hrad, Zvolenský zámok, drevený artikulárny kostol v Hronseku, hvezdáreň na Vartovke a mnoho ďalších.

Barborská cesta zatraktívni náš región prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb nielen pre zahraničných návštevníkov, ale aj domácich obyvateľov. Okrem prírodných krás a historických skvostov podporíme ekologický cestovný ruch, pešiu turistiku či cyklistiku. Barborská cesta ponúka autentický zážitok zeleného turizmu, ktorý je momentálne európskym trendom,“ hovorí Dana Drábiková, vedúca Oddelenia cestovného ruchu MsÚ v Banskej Bystrici.

Realizácia projektu sa uskutočnila pod záštitou občianskeho združenia Banský Región-Terra Montanae,  v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko. Barborská cesta spája občianske združenia, kresťanské združenia, samosprávy, obce, podnikateľské subjekty a poskytovateľov služieb cestovného ruchu. Viac o Barborskej ceste nájdete na stránke barborskacesta.com.