Hokejisti Banskej Bystrice vycestovali v piatok do Nitry s cieľom natiahnuť 30-zápasovú sériu, v ktorej barani s corgoňmi neprehrali v riadnom hracom čase. V stretnutí 49. kola Tipos extraligy sa to však zverencom Tuukku Poikonena nepodarilo, keď Nitrania zlomili zápas na svoju stranu v tretej tretine.

Už v prvej minúte ohrozil brankára domácich Lamper, z ktorého strelou po ľade si O’Connor poradil. V 3. minúte si zas na domácej strane vypracoval dve strelecké príležitosti Fominykh, no Gajan oba pokusy zneškodnil. Obaja brankári chytali spoľahlivo aj v nasledujúcich minútach, no vyloženú gólovú príležitosť riešiť nemuseli. Prvú presilovku si po faule Nitry v 14. minúte zahrali barani.

Tí však po necelej minúte v početnej prevahe zle striedali a sily na ľade sa tak vyrovnali. V hre štyroch proti štyrom sa na pravom kruhu uvoľnil Švarný, ktorého strelu k vzdialenejšej žŕdke Gajan chytil. Skrátenú presilovú hru nevyužili ani corgoni. Stav sa nemenil ani v 19. minúte, keďže Ihnačáka v nájazde na O’Connora zastavil Švarný. Mužstvá tak išli do šatní za bezgólového stavu.

Po fauloch Vitaloša a Mezeia v úvodných minútach druhej tretiny si Bystričania zahrali presilovú hru o dvoch hráčov. V nej O’Connor vyrazil Bretonovu strelu a následne si poradil aj s dorážkou Lampera. Barani však otvorili skóre v následnej presilovej hre piatich proti štyrom. D’Aoust posunul puk Mlynarovičovi, ten našiel pred bránkou Krišku, ktorý presnou strelou švihom poslal hostí do vedenia.

V 28. minúte mohol pridať druhý gól Banskej Bystrice Faško-Rudáš, ktorý ale v úniku brankára domácich neprekonal. Nitra mohla odpovedať z presilových hier. V nasledujúcom priebehu prostrednej časti hry mali domáci k dispozícii tri a premenili poslednú z nich. Tesne pred druhou sirénou vyrovnal Hrnka, ktorý poslal za Gajana puk, ktorý sa odrazil k ľavej žŕdke od zadného mantinelu po Nemcovej strele.

Barani mohli ísť opäť do vedenia v 45. minúte, keď sa na O’Connora rútil Ihnačák, ktorý však blafákom na brankára Nitry nevyzrel. V 50. minúte zas na opačnej strane vystrelil hneď po buly Tvrdoň a puk nasmeroval do žŕdky. Rozhodujúci moment zápasu prišiel v 54. minúte, keď Mezei nahodil puk na bránku a presným tečom poslal Nitru do vedenia Holešinský.

Tréner hostí Tukka Poikonen využil svoju možnosť a požiadal o preverenie gólu, no videorozhodca presný zásah uznal a Bystričania si tak zahrali v oslabení. To sa im podarilo ubrániť a následne si po faule domácich zahrali v početnej prevahe. Tú ale barani na vyrovnávajúci gól nevyužili. Skórovali už len Nitrania, keď v 59. minúte gólom do prázdnej bránky spečatil stav na konečných 3:1 Kollár.

Tipos extraliga – 49. kolo – 19. 3. 2021 – Nitra aréna

HK Nitra – HC ’05 Banská Bystrica 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Góly: 40. Hrnka (Nemec), 54. Holešinský (Slovák, Mezei), 59. Kollár (Mezei, Drábek) – 25. Kriška (Mlynarovič, D’Aoust).

Zostava HK Nitra: O’Connor (Cowley) – Mezei, Bodák, Švarný, Nemec, Ege, Vitaloš, Pupák, Hřebíček – Tvrdoň, Slovák, Holešinský – Finlay, Hrnka, Žitný – Bajtek, Kollár, Drábek – Múčka, Šiška, Fominykh.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Gajan) – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Jago, Bždoch, D’Aoust – Lamper, Ihnačák, Faško-Rudáš – Melcher, Mlynarovič, Vašaš – Sloboda, Sojka, Kriška – Kabáč, Tamáši, Výhonský.

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš, a.s. 49 6 0 3 40 102:247 18

Hokejisti Banskej Bystrica sa v poslednom zápase základnej časti predstavia vo Zvolene, kde v nedeľu 21. marca o 17.00 h privítajú bratislavský Slovan.