Banskobystrickí hokejisti, už bez trénera Poikonena, vycestovali na piatkové 22. kolo Tipos extraligy na Spiš, kde sa predstavili proti nováčikovi súťaže. V súboji tabuľkových susedov však hostia spod Urpína ťahali za kratší koniec a po výhre domácich v pomere 6:2 ostávajú body na severe Slovenska.

Barani sa na Spiši predstavili už aj s novou posilou Kostromitinom, navrátilcami Žiakom a Bergerom, pričom mužstvo už viedol z pozície hlavného trénera Ivan Droppa. Už po pár sekundách dal o sebe vedieť domáci obranca Petgrave, na opačnej strane bol v 4. minúte blízko gólu Melcher. Vedenia sa ako prví ujali hostia spod Urpína, po kombinácii Scherbaka s Bergerom sa do streleckej listiny zapísal práve druhý menovaný. Už o pár minút bolo vyrovnané, autorom gólu bol Giľák, ktorého prihrávka na Petgravea skončila s prispením šťastia až v bráne Banskobystričanov. Domácim sa podarilo ísť do vedenia v 13. minúte, z dobrej pozície zakončoval Beaudry. Zhruba päť minút pred sirénou bol blízko vyrovnania počas presilovej hry Tamáši, po ňom aj Fossier, skóre však ostalo nezmenené. To sa ešte mohlo meniť na začiatku 18. minúty, kedy mal po nahodení Tyczynskiho odkrytú bránu Hamráček, no puk ho v rozhodujúcom okamihu neposlúchol.

Už po minúte druhej tretine viedli hráči Spišskej Novej Vsi 3:1, do streleckej listiny sa zapísal vďaka pohotovému zakončeniu fínsky útočník Nieminen. V 26. minúte sa zaskvel Belányi v bráne hostí, ktorý čelil nepríjemnému teču Vrábeľa. Mladý brankár Banskej Bystrice sa vzápätí musel mať znovu na pozore pred Nieminenom, ten však nepridal svoj druhý gól. Krátko na to sa v dobrej šanci ocital hosťujúci Tamáši, s jeho pokusom si však dokázal Melicherčík poradiť. V polovici zápasu bolo 4:1, Tyczynski si dobre počkal na cloniacich hráčov pred bránou hostí a dobre mierenou strelou prekonal Belányiho. Trinásť sekúnd pred koncom prostrednej časti hry mohol ešte zvyšovať druhým gólom v zápase Giľák, napokon sa však išlo do kabín za stavu 4:1 v prospech Spišiakov.

Baranom sa v úvode tretej časti hry podarilo skorigovať, v početnej výhode sa presadil Berger, ktorého strela z prvej skončila za Melicherčíkom. Krátko na to sa ocitol na trestnej lavici Mistele, čo Spišiaci už po dvoch sekundách presilovej hry pretavili v gól. To sa nepozdávalo lavičke hostí pod vedením dua Droppa – Surový, ktorí požiadali o preverenie situácie, hlavní rozhodcovia však gól uznali a domáci viedli 5:2. Hostia sa napriek nepriazni osudu nevzdávali, no ich snaha nebola pretavená do výraznejšej gólovej príležitosti. Naopak, domáci sa rozhodli poistiť svoje vedenie a v 54. minúte udreli znovu. Po zakončení Tyczynskiho sa v klbku hráčov najlepšie zorientoval Nieminen, ktorý svojím druhým presným zásahom zaistil Spišiakom už štvorgólové vedenie. Vo zvyšku zápasu sa už nič podstatné neudialo a nováčik po tenisovom výsledku 6:2 dokázal zdolať Banskú Bystricu, ktorá sa tak prepadla za svojho súpera.

Tipos extraliga – 22. kolo – 3.12.2021 – Spišská Nová Ves

HK Spišská Nová Ves – HC’05 Banská Bystrica 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

Góly: 9. Giľák (Majdan), 13. Beaudry (Nieminen, Rapáč), 21. Nieminen (Rapáč, Atwal), 29. Tyczynski (Hamráček, Ščurko), 46. Rapáč (Petgrave, Salituro), 54. Nieminen (Tyczynskí, Vrábeľ) – 5. Berger (Scherbak), 43. Berger (Scherbak, Cardwell). Rozhodovali: Konc, Jobbágy – Synek, Bogdaň

HK Spišská Nová Ves: Melicherčík, (Surák) – Atwal, Romaňák, Chatrnúch, Petgrave, Beaudry, Malina, Ordzovenský (A) – Hamráček, Tyczynskí, Giľák – Rapáč, (C), Vartovník (A), Salituro – Tomala, Ščurko, Nieminen – Kuru, Vrábeľ, Majdan

HC’05 Banská Bystrica: Belányi, (Gajan) – Breton, Žiak, Fatul, Ďatelinka (C), Cardwell (A), Boldižár, Kostromitin – Fossier, Berger, Scherbak – Mistele, Bubela, Melcher – Kabáč (A), Tamáši, Gabor – Galbavý, Sojka, Jendroľ – Rákoš