Banskobystrickí hokejisti, poznačení mnohými absenciami v hráčskych radoch, vycestovali v 21. kole Tipos extraligy na Liptov. V súboji deviateho s predposledným celkom tabuľky sa zrodilo dôležité víťazstvo Banskej Bystrice, ktorá tak prelomila negatívnu sériu piatich prehier v rade.

„Barani“ už po dvoch minútach čelili prvému oslabeniu, pozornou defenzívou však neumožnili súperovi otvoriť skóre. Blízko úvodného gólu bol v 7. minúte domáci Haluška, no výborný zákrok predviedol Rabčan, pre ktorého išlo v tomto ročníku o premiéru v najvyššej súťaži. Hostia spod Urpína od polovici úvodnej tretiny postupne preberali opraty zápasu, Liptáci kontrovali vydareným úsekom hry na prelome 13. a 14. minúty. Otvárací gól stretnutia sa podarilo vsietiť hosťom, po kombinácii Vašaša s Kabáčom zakončoval druhý menovaný popri bezmocnom Vošvrdovi. Aj minútu a pol pred koncom prvej dvadsaťminútovky bolo pred Rabčanom horúco, mladý brankár si však s pokusmi Liptákov poradil. Následne dvakrát poriadne tvrdo pálil Ďatelinka a pár sekúnd po ňom aj Cardwell, ktorého delovka skončila v sieti domácich. Úplný záver tretiny ešte priniesol nadbytočnú nervozitu, to však nič nemenilo na dvojgólovom vedení Banskej Bystrice, s ktorým odchádzali do kabín.

Aj v druhej tretine bol pri streleckej chuti kapitán hostí Ďatelinka, ktorý bol blízko gólu v 24. minúte, jeho strela však tesne minula bránu. Oba tábory si v nasledujúcich minútach vyskúšali presilové hry, no tie ostali nevyužité. Na gól sa čakalo do 34. minúty, do prečíslenia sa dostali dvaja hráči Banskej Bystrice a zakončenie Sojku prekvapivo skončilo až za Vošvrdom. Už štyridsať sekúnd na to sa podarilo Liptákom skorigovať, na 1:3 upravoval presnou ranou Kriška. Tento stav vydržal na tabuli až do konca prostrednej časti hry a všetko nasvedčovalo tomu, že hokejisti Banskej Bystrice prelomia výsledkovú krízu.

Už po dvoch minútach záverečnej časti hry však mohlo byť znížené, zoči-voči Rabčanovi neuspel domáci Uhrík. „Barani“ si následne vypracovali súvislejší tlak, z ktorého však gól nepramenil. Päť minút pred koncom mal presný zásah na hokejke aj Hovorka, lenže jeho dobré zakončenie zlikvidoval Rabčan. V 57. minúte mohol definitívne pochovať nádeje domácich Scherbak, v obrovskej šanci ho však vychytal Vošvrda. Realizačný tím Liptákov sa zhruba dve minúty pred koncom odhodlal k hre bez brankára, skóre sa už však nemenilo. Hostia spod Urpína tak zaknihovali dôležité víťazstvo a po výsledku 1:3 tak vezú z Liptova všetky tri body.

Dominik Sojka: „Dostal som po dlhšom čase príležitosť zahrať si za Banskú Bystricu a som rád, že som sa trénerom mohol odvďačiť gólom a prispieť k víťazstvu po dlhej dobe. Tých päť zápasov bolo proti ťažkým súperom, sme teda radi, že sme to mohli konečne prelomiť. Vyvarovali sme sa vylúčeniam, mali sme ich len dve, z toho jedno na konci zápasu. Veľa sme strieľali, pomáhali sme brankárovi v defenzívnej činnosti. To sú asi také kľúčové body dnešného víťazstva.“

Michal Kabáč: „Sme radi, body sme už veľmi potrebovali. Verili sme, že to príde a že sa teraz odrazíme na víťaznú vlnu. Bystrica určite nechce byť na týchto priečkach, naše ciele sú iné. Myslím, že aj mužstvo je tomu prispôsobené, aby sme boli na iných priečkach. Dnešný zápas bol dôležitý a ako som už vravel, verím, že nás to odrazí vyššie. Prvú tretinu sme mali dobrú, potom to však už nebolo optimálne. Tri body sú však tri body. Chalani z Brezna bojovali, pomohli, ukázali sa v dobrom svetle. Ukázali aj nám, ďalším chlapcom, ako sa bojuje za Banskú Bystricu.“

Tipos extraliga – 21. kolo – 28.11.2021 – Liptovský Mikuláš

HK 32 Liptovský Mikuláš – HC’05 Banská Bystrica 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)

Góly: 35. Kriška (Hovorka) – 17. Kabáč (Vašaš), 20. Cardwell (Scherbak, Ďatelinka), 34. Sojka (Ďatelinka, Gabor). Rozhodovali: Orolin, Kalina – Tvrdoň, Martinko

HK 32 Liptovský Mikuláš: Vošvrda (Kozel) – Ventelä, Varttinen, Shepelev, Salija, Ilenčík, Mezovský, Feherpataky, Dunčko – Kriška, Hovorka, Uhrík – Paločko, Petráš, Jurík – Walega, Murček, Haluška – Kalousek, Urban, Nemec (hlavný trenér: M. Jančuška)

HC’05 Banská Bystrica: Rabčan (Belányi) – Breton, Boldižár, Cardwell, Ďatelinka, Hřebíček, Španko, Ganz – Fossier, Tamáši, Shcherbak – Vašaš, Bubela, Mistele – Jendroľ, Gabor, Kabáč – Galbavý, Sojka, Melcher – Hojo (hlavný trenér: T. Poikonen)

Nasledujúci zápas čaká hokejistov Banskej Bystrice už v pondelok 29. novembra, kedy sa v dohrávke 14. kola predstavia na ľade Nových Zámkov. Úvodné buly je na programe o 18:00 h.