Hokejové kluby HC ’05 Banská Bystrica a HK Brezno informovali verejnosť o dohode na spolupráci, ktorá vstúpi do platnosti od blížiacej sa sezóny 2022/2023. Horehronský tím by sa mal stať oficiálnou „farmou“ banskobystrických baranov.

Podobné spolupráce medzi účastníkmi dvoch rôznych súťaží nie sú ničím výnimočným a oba kluby medzi sebou spolupracovali v menšom rozsahu aj počas uplynulej sezóny. Išlo však o takzvané striedavé štarty, počas ktorých mohli „barani“ využiť služby prvoligistov v obmedzenom počte zápasov. Ako uvádza web hc05.sk a športový manažér Michal Hudec, v tomto prípade sa spolupráca rozšíri a Brezno sa tak stane „farmou“ banskobystrického tímu, čím opadnú určité legislatívne starosti a procesy.

„Veľmi sa tešíme, že prišlo k dohode medzi nami a Breznom. Riešilo sa to v podstate hneď po sezóne, respektíve po mojom nástupe do funkcie. Prišli sme do Brezna s tým, že by sme chceli s nimi spolupracovať a nakoniec Brezno prišlo s ponukou, že by mohli byť našou farmou, čo výrazne uľahčuje prechod hráčov medzi ich mužstvom a naším áčkom. Taktiež aj po legislatívnej stránke to bude pre obe strany jednoduchšie,“ prezradil pre hc05.sk Michal Hudec.

Predstava vedenia trojnásobných šampiónov spočíva v myšlienka nasadzovania mladých hráčov v tíme Brezna, kde môžu dostať výrazne väčší herný priestor. „Mladí chalani vo veku 18-21 rokov budú mať šancu hrať seniorský hokej, čo ich bude posúvať vpred, nakoľko toho času na ľade budú mať viac než by teoreticky dostali v našom áčku, prípadne niekde na hosťovaní v tímoch 1. ligy,“ zaznelo z úst športového manažéra Banskobystričanov.

Myšlienku si pochvaľuje aj prezident prvoligového Brezna, Jozef Janoštiak: „Od tejto spolupráce si sľubujeme stabilizáciu nášho tímu, aby sme nemali problém so záchranou ako v minulej sezóne. Chceme vychovávať mladých hráčov, dávať im priestor na ľade a motivovať ich, aby cítili, že majú šancu zabojovať o miesto v extralige. Koordinácia hráčov v rámci farmárskej spolupráce je oveľa jednoduchšia ako striedavé štarty, ktoré sme s Banskou Bystricou využívali v predošlom ročníku.“