Banskobystrickí hokejisti mali v doterajšom priebehu prípravy na novú sezónu stopercentnú bilanciu. Postupne zdolali Brezno, Graz, Viedeň a na nedávnom Tatranskom pohári aj Kladno a v následnom finále účastníka najvyššej fínskej súťaže, tím Vaasan Sport. Zverenci trénera Karhulu tentokrát privítali v Brezne ďalšieho zahraničného súpera, tím MAC Újbuda.

Mužstvo z maďarskej metropoly v minulosti okúsilo extraligové vody na Slovensku, no ich bilancia proti „baranom“ vyznievala pred stretnutím nelichotivo a všetky papierové predpoklady vykazovali väčšie šance pre tím spod Urpína. Tento scenár sa začal napĺňať prakticky od úvodného buly, už po 37 sekundách sa Banská Bystrica ujala vedenia zásluhou Troocka. Na začiatku 3. minúty viedli hráči HC ’05 už 2:0, o ďalší presný zásah sa postaral Alex Tamáši. Banskobystričania sa s rýchlym vedením neuspokojili a postupne si vypracovali ďalšie šance, no zakončenia Ganza, Bíreša či Kabáča neskončili v sieti. V 17. minúte sa nechal vylúčiť Luža a v následnom oslabení mal najprv príležitosť Kabáč, no boli to hráči MAC, ktorí sa napokon radovali z gólu. Na 2:1 upravoval v 19. minúte, ešte počas presilovej hry, Eelo. Barani napriek tomuto kontaktnému gólu nevešali hlavy a dokázali pomerne rýchlo odpovedať, už o štyridsať sekúnd na to skóroval Kontos, ktorého gól na 3:1 uzavrel skóre prvého dejstva.

Úvod prostrednej časti hry poznačili vylúčenia na oboch stranách, viac priestoru na ľade sa však osvedčilo hokejistom Banskej Bystrice, ktorí v hre štyroch proti štyrom pridali ďalší gól. Ten prišiel v 26. minúte po prihrávke Gabora a následnom zakončení obrancu Holendu. V 32. minúte bol stav stretnutia už 5:1, prihrávku Troocka zúžitkoval na presný zásah navrátilec v drese Bystrice, Andrej Bíreš. Hráčom Budapešti sa podarilo v 36. minúte skorigovať, keď sa do streleckej listiny zapísal Molnár, no „barani“ opäť dokázali nájsť gólovú odpoveď – na 6:2 upravoval Šoltés.

Hneď v prvých sekundách tretej tretiny preukázal svoje umenie brankár Belányi, keď zlikvidoval samostatný únik hostí, ktorí si od 44. minúty zahrali v početnej výhode. Počas nej sa však počet síl na ľade vyrovnal a následnú presilovku „baranov“ využil Kabáč, ktorému sa podarilo tečovať nahodenie Troocka. Hostia ešte odpovedali gólom Galohu, no jeho presný zásah už len pečatil konečné skóre 7:3 pre hráčov Banskej Bystrici. Tí sú tak v príprave na novú sezónu naďalej stopercentní a v šiestom dueli si pripisujú šieste víťazstvo.

Prípravný zápas – piatok 26.08.2022 – Brezno

HC ’05 Banská Bystrica – MAC Újbuda 7:3 (3:1, 3:1, 1:1)

Góly: 1. Troock, 3. Tamáši (Gašpar, Bača), 20. Kontos (Bíreš, Troock), 26. Holenda (Gabor, Troock), 32. Bíreš (Kontos, Troock), 38. Šoltés (Gašpar, Ďatelinka), 47. Kabáč (Troock, Kontos) – 19. Elo, 36. Molnár (Göz), 58. Galoha (Tsulygin)

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Rahm) – Ďatelinka, Bačík, Holenda, Luža, Bača, Ganz, Frídel – Bíreš, Kontos, Troock – Kabáč, Gabor, Melicher – Šoltés, Tamáši, Gašpar – Jendek, Sojka, Výhonský
Trenér: Antti Karhula

Zostava MAC Újbuda: Kornakker (Farkas) – Uimonen, Szabó, Pozsgai, Göz, Garát, Dóczi, K. Varga, P. Tóth – R. Tóth, Ritter, Schlekmann – Eelo, Viikilä, Djumič – Tsulygin, Galoha, Weidemann – Ádám, Nádor, Molnár
Trenér: Balázs Kangyal

Najbližšie meranie síl čaká hokejistov Banskej Bystrice v piatok 2. septembra. V ďalšom zo série prípravných zápasov privítajú na strednom Slovensku rakúsky tím Graz 99ers.