Hokejisti Banskej Bystrice vycestovali na zápas 10. kola hokejovej Tipos extraligy na Liptov, kde si zmerali sily proti domácemu Liptovskému Mikulášu. Aj keď to po dvoch tretinách nevyzeralo pre zverencov trénera Poikonena priaznivo, štyrmi gólmi v záverečnej časti napokon otočili vývoj zápasu vo svoj prospech a pripísali si tak na svoje konto cenné víťazstvo.

Herne patril úvod stretnutia rozhodne hráčom Banskej Bystrice. Hneď po pár sekundách nahodenie Žiaka šikovne tečoval Fossier a puk len tesne minul bránu. Ďalšia dobrá šanca prišla v 5. minúte, tesne po vhadzovaní sa dostal k strele Berger a Vošvrda mal čo robiť, aby neinkasoval. Na začiatku 8. minúty Šoltés dobre hľadal pred bránou Ihnačáka, následne viackrát zahrozil druhý útok Banskej Bystrice. Po nich hrozili aj Mistele a Bubela, po ktorého strele brankár Liptákov netušil kde je puk. Na obrovský tlak hráčov spod Urpína reagoval tréner Jančuška oddychovým časom už po 10 minútach, čo nebýva často zvykom. Vošvrda opäť hasil už o pár momentov neskôr, keď sa na ľavej strane ocitol nikým nekrytý Kabáč. Napokon to však boli paradoxne Liptáci, ktorým sa podarilo otvoriť skóre, z prvej vážnejšej šance domácich vydoloval gól Kriška, ktorému prakticky do prázdnej brány prihrával Hovorka. Aj šesť minút pred koncom prvej tretiny opäť exceloval Vošvrda, ktorý famóznym zákrokom zasiahol proti zakončeniu Scherbaka, hostia však márne hľadali počas prvej tretiny recept na českého brankára.

Úvodná päťminútovka pripomínala prvú tretinu, hostia si vďaka dvom presilovým hrám vytvorili súvislejší tlak, avšak bez gólovej koncovky. Domáci naopak mohli ísť do dvojgólového vedenia zásluhou Uhríka, ktorý mal v 28. minúte dobrú príležitosť. Vzápätí mali obrovskú šancu vyrovnať zverenci trénera Poikonena, v prečíslení sa ocitli Scherbak s Bretonom, ale kanadský obranca nemieril presne. Strelec prvého gólu Kriška mohol zaznamenať druhý gól približne dve a pol minúty pred koncom druhej tretiny, počas enormného tlaku však netrafil odkrytú bránu. Domáci však o niekoľko sekúnd na to prekonali Belányiho, z ostrého uhla ho prekvapil Varttinen a bolo 2:0.

Banskobystričanom sa podarilo v tretej tretine prelomiť vyše 140 minút trvajúcu sériu bez gólu. Strelou od modrej sa podarilo presadiť Žiakovi a jeho gól tak vykresal pre hostí iskierku nádeje. Vzápätí mal dve dobré šance Mistele, po ktorých prišla presilová hra pre Banskú Bystricu a s ňou aj šanca na vyrovnanie, ktoré ale ešte neprišlo. V polovici tretej tretiny mohol opäť zvýšiť na rozdiel dvoch gólov Hovorka, s jeho únikom si však Belányi dokázal poradiť. Napokon však platilo známe „nedáš-dostaneš“, po ďalšom nahodení Žiaka sa puk odrazil od Šoltésa až za chrbát Vošvrdu a bolo vyrovnané. „Baranom“ sa podarilo otočiť vývoj zápasu v 54. minúte. Fossier z ostrého uhla poslal puk pred bránu, kde našiel Bergera a náhle bolo 2:3. Banskobystričania stihli aj definitívne pochovať nádeje Liptákov, a to v 57. minúte, kedy sa pohotovo presadil Fossier, čím zaistil svojmu celku dvojgólové vedenie. Liptáci mali v závere k dispozícii ešte samostatný nájazd, s pokusom Paločka si však Belányi dokázal poradiť. Vo zvyšku zápasu sa už nič podstatné neudialo, vďaka čomu si hráči Banskej Bystrice odvážajú z Liptova všetky tri body.

Tipos extraliga – 10. kolo – 22.10.2021 – Liptovský Mikuláš

HK 32 Liptovský Mikuláš – HC’05 Banská Bystrica 2:4 (1:0, 1:0, 0:4)

Góly: 11. Kriška (Hovorka, Obdržálek), 39. Varttinen (Hovorka, Shepelev) – 47. Žiak (Ihnačák), 51. Šoltés (Žiak), 54. Berger (Fossier, Crevier-Morin), 56. Fossier (Šoltés)

HK 32 Liptovský Mikuláš: Vošvrda (Kozel) – Ventelä, Varttinen, Mezovský, Shepelev, Ilenčík, Kurali, Dunčko, Nemec – Kriška, Hovorka, Obdržálek – Michalík, Walega, Jurík – Paločko, Urban, Uhrík – Haluška, Petráš, Kalousek

HC’05 Banská Bystrica: Belányi (Gajan) – Breton, Boldižár, Žiak, Crevier-Morin, Ďatelinka, Bdžoch – Gabor, Ihnačák, Šoltés – Fossier, Berger, Scherbak – Fafrák, Bubela, Mistele – Výhonský, Tamáši, Kabáč