Najvyššia hokejová súťaž v piatok odštartovala prvým kolom, v ktorom hokejisti Banskej Bystrice nezvládli svoj zápas na ľade Prešovčanov. V nedeľnom druhom kole si to namierili priamo pod Tatry, aby v Poprade vyzvali domácich kamzíkov. Barani napokon po dobrom výkone vezú domov všetky tri body, prvý gól v extralige si na svoje konto pripísal devätnásťročný Kevin Jendroľ.

Pre oba celky to bola už tretia konfrontácia v priebehu dvanástich dní, pred začiatkom Tipos extraligy sa totiž stretli dvakrát aj počas prípravy. Aktéri stretnutia sa tak už dobre poznali a tomu nasvedčovali aj prvé minúty. Už v 3. minúte musel zasahovať Belányi, ktorý hasil šancu domácich po dravom krídelnom prieniku Jevoša. Mladý brankár vo farbách Banskej Bystrice sa musel mať na pozore aj počas presilovej hry Popradu, v 6. minúte zlikvidoval šance Basarabu aj Svitanu. Barani si vypracovali prvú vážnejšiu príležitosť zhruba v polovici prvej tretiny, kedy mohol otvoriť skóre Berger.

Hráči Banskej Bystrice získavali prevahu, vytvorili si menší tlak podporený častou streľbou a po jednej zo striel sa odrazil puk k Fossierovi, ktorý sa dobre zorientoval a prekvapil Čiliaka – 0:1. Dve minúty pred koncom sa zaskvel Belányi, najprv pri nájazde Bortňáka aj pri dorážke Paločka, o niekoľko sekúnd na to však v rovnakej situácii už nestačil na nájazd Bjalončíka a bolo vyrovnané – 1:1.

V prostrednej časti hry boli mierne aktívnejší hráči Banskej Bystrice, ktorí len sporadicky pustili domáci tím do výraznejšej príležitosti. Naopak, v 34. minúte ukázal svoje kvality mladý Kevin Jendroľ, ktorý využil zaváhanie v obrane domácich a zaznamenal tak svoj prvý extraligový gól v kariére – 1:2. Už o minútu viedla Banská Bystrica o dva góly, peknou individuálnou akciou sa zaskvel Mistele, ktorý tak zvyšoval na 1:3. Domáci museli pridať na aktivite, čoho výsledkom bola vybojovaná presilová hra. Tú sa im napokon podarilo využiť 7 sekúnd pred koncom tretiny zásluhou Basarabu a do šatní sa tak odchádzalo za stavu 2:3.

Barani sa v záverečnom dejstve sústreďovali najmä na zodpovedné bránenie, po zisku puku väčšinou vyrážali do rýchlych brejkov. Zhruba v polovici tretej tretiny mohol Kabáč poistiť vedenie Banskej Bystrice, práve po jednom z protiútokov ohrozil skúseného Čiliaka v bráne Popradu. Napokon poisťoval vedenie päť minút pred koncom Berger, ktorého gólu predchádzal krásny prienik Šoltésa takmer cez celé klzisko. Dve a pol minúty pred koncom mohli hráči Banskej Bystrice viesť dokonca o tri góly, v úniku sa ocitol opäť Berger, ale svoju šancu nepremenil. Podtatranci si v úplnom závere ešte vybojovali presilovú hru, počas ktorej siahli aj k hre bez brankára, už sa im však nepodarilo vrátiť do stretnutia, a to ani napriek niekoľkým dobrým šanciam. Zverenci trénera Poikonena si tak pripísali veľmi dôležitú a zároveň prvú výhru v novej sezóne.

Tipos extraliga – 2. kolo – 26. 09. 2021 – Poprad

HK Poprad – HC ’05 Banská Bystrica 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Góly: 19. Bjalončík, 40. Basaraba – 14. Fossier, 34. K. Jendroľ, 35. Mistele, 55. Berger

Zostava HK Poprad: Čiliak (Tomek) – Drgoň, D. Brejčák, Dalhuisen, Rymsha, Ulrych, Novajovský, Hudec – Svitana (C), Skokan, Livingston – Vandas, Mešár, Handlovský – Basaraba, Bortňák, Matej Paločko – Valigura, Bjalončík, Jevoš – Šotek

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Gajan) – J. Brejčák, Breton, Ďatelinka (C), Boldižár, Bdžoch, Crevier-Morin, Žiak – Mistele, Ihnačák, Bubela – Šoltés, Berger, Fossier – K. Jendroľ, Gabor, Vašaš – Kabáč, Tamáši, Výhonský

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš 2 0 0 0 2 3:7 0

Barani sa v najbližšom 3. kole Tipos extraligy predstavia v utorok 28. septembra od 18.00 na ľade Nových Zámkov.