Hokejisti Banskej Bystrice vycestovali v nedeľu 3. októbra do Košíc, kde si od 16.00 h v Steel aréne zmerali sily s domácimi oceliarmi. Barani pred týmto duelom vyhrali tri zápasy v rade, no táto séria sa skončila, keďže Košičania najmä vďaka využitým presilovkám zvíťazili.

Prvú vážnejšiu príležitosť si v 2. minúte vypracovali Košičania, keď sa do samostatného úniku dostal Klhůfek, ktorého priamu strelu ale Belányi zneškodnil. Na konci 5. minúty sa zas na opčnej strane klziska dostal k strele z medzikružia Crevier-Morin, ktorý tesne prestrelil hornú žŕdku Riečického bránky. Oceliari mali od polovice 12. minúty k dispozícii prvú presilovku. V oslabení však takmer skórovali barani, keď Riečický chyboval a Kabáč minul odkrytú bránku. Domácim sa napokon podarilo v početnej prevahe otvoriť skóre po Chovanovej prihrávke na ľavý kruh a následnej presnej strele z prvej v podaní Martina Belluša. O necelú minútu na to pridali Košice aj druhý gól, keď Slovák vysunul do samostatného úniku Allana McPhersona, a ten zakončením pomedzi betóny prekonal Belányiho. Košice tak po prvej tretine viedli 2:0.

Barani mali od konca prvého dejstva k dispozícii 4-minútovú presilovú hru, ktorú využili na začiatku 22. minúty, keď sa strela Alexa Bretona od modrej čiary zastavila až v bránkovej sieti. V nasledujúcich minútach rozhodcovia vylučovali dvakrát na strane hostí. Prvé oslabenie v prostrednej časti hry ešte Bystričania ubránili, no v 30. minúte si už oceliari prinavrátili dvojgólové vedenie. Postaral sa o to kapitán hostí Ivan Ďatelinka. Ten si totiž nešťastne zrazil do vlastnej bránky puk, ktorý Belányi vyrazil po Tanseyho zakončení. Hráči HC ’05 mohli znížiť v 36. minúte, kedy sa v presilovke k strele od modrej čiary odhodlal Ihnačák a nebezpečný teč Fafráka trafil Riečického. V poslednej minúte druhej tretiny zas v oslabení Fossier našiel spoza bránky Bergera, a ten mieril len tesne mimo.

Barani pred treťou tretinou stále živili nádej na bodový zisk, no tá dostala tvrdú ranu v 47. minúte, kedy McPherson prihral na ľavú stranu útočného pásma Radkovi Deylovi, ktorý presnou strelou zvýšil na 4:1. Krátko na to mali Košice k dispozícii ďalšiu presilovú hru, v ktorej pridali svoj tretí gól v početnej prevahe. Postaral sa o to Pavel Klhůfek, ktorý úspešne zakončil v predbránkovom priestore dobrú kombinačnú akciu domácich. Baranom sa podarilo znížiť na 5:2 v 50. minúte, keď využili presilovku o dvoch hráčov po gólovej strele Nikitu Scherbaka. V samom závere stretnutia ešte skorigoval stav na konečných 5:3 z dorážky svojím prvým gólom v sezóne Adam Žiak.

Tipos extraliga – 5. kolo – nedeľa 03.10.2021 – Košice

HC Košice – HC ’05 Banská Bystrica 5:3 (2:0, 1:1, 2:2)

Góly: 13. Belluš (Chovan, Pereskokov), 14. McPherson (Slovák, Romančík), 30. Tansey (Pereskokov, Klhůfek), 47. Deyl (McPherson), 48. Klhůfek (Pereskokov, Chovan) – 22. Breton (Shcherbak, Ihnačák), 50. Shcherbak (Breton, Ihnačák), 60. Žiak (Šoltés, Tamáši). Diváci: 1031

Zostava HC Košice: Riečický (Košarišťan) – Wehrs, Saucerman, Deyl, Tansey, Cibák, Romančík, Novota – McPherson, Slovák, Bartánus – Klhůfek, Chovan, Pereskokov – Belluš, Havrila, Lapšanský – Frič, Milý, Vaculik (tréner – K. Kaskinen)

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Gajan) – Breton, Brejčák, Cardwell, Ďatelinka, Crevier-Morin, Žiak – Galbavý, Ihnačák. Shcherbak – Fossier, Berger, Šoltés – Vašaš, Gabor, Fafrák – Výhonský, Tamáši, Kabáč (tréner – T. Poikonen)

12 HK DUKLA Trenčín 5 1 0 0 4 8:16 3

Hokejistov Banskej Bystrice čaká najbližšie pohronské derby, ktoré sa odohrá v piatok 8. októbra od 18.00 h vo Zvolene v rámci 6. kola Tipos extraligy.