Banskobystrickí hokejisti nie sú v aktuálnej sezóne Tipsport extraligy zvyknutí prehrávať. Po utorňajšej domácej porážke s Trenčínom preto zverenci trénera Miroslava Chudého cestovali na zápas tridsiateho ôsmeho kola do Martina s trojbodovými chúťkami.

MHC Mountfield Martin – HC’05 Banská Bystrica 5:2 (0:1, 4:1, 1:0)

HC '05 - MHC Mountfield Martin, Banská Bystrica, 28.2.2014Góly: 21. Važan (Smrek, Markovič), 30. Rusina (Pokrivčák, Podzinš), 31. Zucker (Dvořák, Pokrivčák), 38. Važan (tr. strieľanie), 52. Markovič (Galamboš, Ďatelinka) – 1. Kadura (Handzuš, Nicastro), 37. Hudec (Handzuš, Kadura). Rozhodovali: Lauff, Lokšík – Jobbágy, Rovenský, vylúčení: 4:7, presilovky: 2:0, oslabenia:, 3000 divákov

MHC Mountfield Martin: Čech – Ďatelinka, Matejka, Smrek, Dvořák, Lojek, Brcko, Dlouhý, Tupý – Markovič, Galamboš, Važan – Zucker, Pokrivčák, Podzinš – Themár, Fujerík, Jokeľ – Šugár, Dírer, Rusina

HC’05 Banská Bystrica: Košarišťan – Nicastro, M. Rosandič, Jabornik, Bambúch, Čížek, Biro, Peckham – Kadura, Handzuš, Hudec – Kafka, Preisinger, Handlovský – Lamper, Kytnár, Bendík – Róth, Zigo, Gašpar

Hosťujúci tím začal napĺňať papierové predpoklady už po osemnástich sekundách hry. K odrazenému puku sa na modrej čiare dostal Nicastro a švihom ho nahodil na Handzuša, ktorý pohotovým tečom prekonal Čecha a poslal baranov do vedenia. Banskobystričania si miernu prevahu udržiavali aj v nasledujúcich minútach, pričom sa zameriavali predovšetkým na pozornú obranu. Diváci videli množstvo tvrdých zákrokov, ktoré v závere tretiny začal hlavný arbiter odmeňovať dvojminútovými trestami. Do úvodnej sirény však stav ostal nezmenený.

Z prostredného dejstva uplynula presne polminúta, keď v početnej výhode hrajúci Martinčania vypálili od modrej zásluhou Smreka, Košarišťan puk vyrazil iba k osamotenému Važanovi, ktorý nemal problém trafiť odkrytú svätyňu hostí – 1:1. Vzápätí mohli domáci viesť, no v ďalšej presilovej hre po faule Peckhama sa v dobrých príležitostiach nepresadili Markovič s Ďatelinkom. Na opačnej strane mohli odpovedať Zigo s Kafkom, skóre sa však opäť menilo až v tridsiatej minúte. Hosťujúcej obrane sa nepodarilo odstaviť od puku po pravej strane prenikajúceho Dírera, ten prepasíroval puk do dosahu Rusinu, ktorý poslal domácich do vedenia. O minútu už Martin viedol rozdielom dvoch gólov, keď si ďalšiu slabšiu chvíľu vybrala defenzíva baranov. Tá dovolila Zuckerovi predrať sa až pred Košarišťana a zakončiť. Následne pritlačili aj Banskobystričania po akcii Handzuša s Hudecom, Martinčanov ale vynikajúcim zákrokom podržal Čech. Kapitán baranov domáceho gólmana predsa len prekonal v tridsiatej siedmej minúte, pričom veľký podiel na tomto góle mal aj asistujúci Handzuš. Dvojgólové vedenia prinavrátil Martinu v tridsiatej siedmej minúte Važan po tom, čo premenil nariadené trestné strieľanie.

V záverečnej časti hry Banskobystričania ožili, no väčšie šance si vďaka pozornej obrane domácich nevytvárali. V päťdesiatej druhej minúte sa naopak nechal zbytočne vylúčiť Zigo a Martinu stačilo pár sekúnd presilovej hry na strelenie piateho gólu po peknej spolupráci Galamboša so zakončujúcim Markovičom. Nabudení domáci potom stretnutie držali pevne vo svojich rukách a favoritovi stretnutia už do záverečnej sirény nič nedovolili. Bojovnosťou a odhodlaním tak zaslúžene zdolali druhý tím tabuľky.