Hokejisti HC’05 iClinic Banská Bystrica nastúpili v rámci 1. kola novej tipsportligovej sezóny 2019/2020 na ľade Popradu. V rohatom derby kamzíkov s baranmi boli úspešnejší hostia, ktorí v tretej tretine otočili nepriaznivý stav a pod Urpín tak tri body.

Prvá presilová hra prišla v 5. minúte a vďaka podrazeniu Martina Nemčíka ju hrali domáci kamzíci. Barani však dobre bránili a domácich k výraznej príležitosti nepustili. V 8. minúte získali presilovú hru aj hostia a strelili v nej úvodný gól. V priestore pravého kruhu získal puk Tamáši, následne ho prihral na ľavú stranu Šoltésovi a ten sa zblízka nemýlil. Nasledujúce minúty patrili niekoľkým útočným akciám na oboch stranách, ktoré však výraznú možnosť nepriniesli. V 15. minúte zavreli Bystričania počas presilovej hry domácich v pásme a skúšali to viacerými kombináciami a nahodenými pukmi so snahou o teč. Pri jednej takej situácií sa puk odrazil pred Jääskeläinena, ale možnosť zakončiť do prázdnej brány mu bola prekazená domácim obrancom. Následne fauloval pred bránou Ján Ťavoda Lampera a barani tak mali možnosť hrať pol minúty v početnej výhode o dvoch hráčov, ale ani z nej a ani z pokračujúcej presilovky o jedného muža napriek veľkému tlaku gól nepridali. Naopak 8 sekúnd pred návratom vylúčeného spoluhráča na ľad ušiel sám na Beskorowaneho Leclerc a  blafákom ho prekonal, čím vyrovnal v 19. minúte na 1:1. Mužstvá tak išli do kabín za vyrovnaného stavu.

O prvé vylúčenie v druhom dejstve sa postaral Ján Brejčák a ponúkol Popradčanom presilovku. Hneď v jej úvode sa hráčom Popradu podarilo vyhrať buly, nahodiť puk pred bránu, kde sa dobre zorientoval Paukovček a backhandovým zakončením poslal v 24. minúte Poprad do vedenia. Hneď na to sa nechal vylúčiť aj Southorn a domáci hrali opäť v  početnej výhode, ale domáci diváci si počas nej gól nezakričali. Podobne ako v prvej tretine, aj v tej druhej sa hral rýchly hokej na obe strany. Hostia z Banskej Bystrice však boli nedisciplinovaní a v 30. minúte im bol udelený ďalší dvojminútový trest. Barani oslabenie zvládli a na niekoľko sekúnd dokonca zavreli Popradčanov v ich pásme. V 32. minúte neváhal hlavný rozhodca Baluška odpískať Bystričanom už štvrtý faul v jednej dvadsaťminútovke.  Beskorowany sa počas oslabenia zapotil, ale svoju svätyňu spolu so spoluhráčmi ubránil. V 14. minúte sa previnil krosčekom Bjalončík a presilovku si v druhom dejstve zahrali aj hostia. Počas nej mal najväčšiu príležitosť Tamáši, ku ktorému dostal puk spoza brány Lamper, ale táto situácia gólom neskončila. V závere tretiny hrali po niekoľkých vylúčeniach v početnej prevahe štyroch proti trom Barani, ktorí však túto možnosť nevyužili a do tretej tretiny tak vstupovali s jednogólovým mankom.

Barani odštartovali tretiu tretinu presilovou hrou piatich proti trom, ale napriek veľkému tlaku sa im ani druhú početnú výhodu o dvoch hráčov v zápase využiť nepodarilo. Následne sa na konci 42. minúty dopustil nedovoleného zákroku Michal Kabáč a presilovku si opäť zahrali domáci hokejisti. Počas nej mal veľkú príležitosť Leclerc, ktorý sa rútil na Beskorowaneho, no svoj pokus o zakončenie backhandom nedotiahol do úspešného konca. Vyrovnanie Baranov prišlo v 51. minúte, keď z ľavého rohu ihriska našiel Mário Róth pred bránou Michala Kabáča a hosťujúci útočník strelou z prvej do horného rohu brány vsietil druhý gól baranov. V 54. minúte usmernil za Vošvrdu puk Hickmott, ale jeho zásah nebol uznaný, keďže hokejku mal pri zakončení veľmi vysoko. Hostia boli ku koncu stretnutia aktívnejší a chceli na svoju stranu získať výhru ešte v riadnom hracom čase. V 18. minúte boli barani úspešní na vhadzovaní v útočnom pásme a Joona Jääskeläinen presnou strelou prekvapil Vošvrdu, čím strelil víťazný gól Banskej Bystrice. Hokejisti HC’05 tak boli v úvodnom zápase sezóny úspešní a spod Tatier si odvážajú tri body.

HK Poprad – HC’05 iClinic Banská Bystrica 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Góly a asistencie: 19. Leclerc, 24. Paukovček (Svitana) – 9. Šoltés (Tamáši, Bartánus), 51. Kabáč (Róth), 58. Jääskeläinen (Hrnka). Zápas sledovalo v Poprade 2433 divákov.

Zostava HK Poprad: Vošvrda (Halo) – Ulrych, Kozák, Kramár, Magovac, Erving, Ťavoda, Hodorovič – Štrauch, Paukovček, Svitana (C) – Takáč, Zagrapan (A), Matúš Paločko – Karterud, Mlynarovič (A), Leclerc – Kundrik, Bjalončík, Matej Paločko – Králik.

Zostava HC 05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Southorn, J. Brejčák, Mihálik (A), Biro, Nemčík, Ďatelinka (C), Kobolka, L. Lunter – Šoltés, Wahl, Hickmott – Jääskeläinen, Hrnka (A), Lamper – Bartánus, Tamáši, Fafrák – Kabáč, Gabor, Róth.

Hokejisti HC’05 iClinic Banská Bystrica sa najbližšie predstavia na domácom ľade v nedeľu 15. septembra o 17:00 h proti Detve.