Nervydrásajúce štvrťfinále medzi Banskou Bystricou a Spišskou Novou Vsou pokračovalo šiestym zápasom, ktorý sa odohral na ľade „rysov“. Bystričania pricestovali na Spiš s postupovým mečbalom, lenže ten sa im nepodarilo využiť, a tak o všetkom rozhodne až pondelkový siedmy zápas.

Duel už tradične otvoril presilovkový gól, ktorý sa podaril vsietiť domácim hráčom, keď po vylúčení Urbáneka vyskúšali Spišiaci priamočiaru akciu, na konci ktorej bol Majdan – 1:0. Banskobystričanom však netrvalo dlho, aby sa postarali o vyrovnanie – na začiatku 6. minúty Gašpar na modrej čiare naznačil strelu, posunul puk na Bačika, ktorý strelou švihom nedal Melicherčíkovi šancu – 1:1.  Na začiatku 8. minúty prišiel Belányi s dôležitým zákrokom a na konci tej istej minúty bol vo veľkej šanci Bortňák, ktorý bol osamotený pri pravej tyčke, no skóre sa nemenilo. O minútu neskôr sa črtala príležitosť pre Tamášiho, ktorý sa ocitol v úniku, lenže v poslednom momente mu defenzíva domácich znemožnila zakončiť podľa predstáv. Duel postupne naberal na tempe a banskobystrickí hráči mali k dispozícii aj početnú výhodu, napokon sa však v prvom dejstve stav už nemenil.

V úvode druhej tretiny dohrávali „barani“ početnú výhodu z konca prvej časti, lenže bez gólového efektu, navyše krátko po nej takmer inkasovali, keď sa pred Belányim ocitol nikým nekrytý Kerbashian. Domáci boli aj naďalej aktívni, na začiatku 28. minúty tvrdo zakončoval Valach, krátko na to sa „rysy“ opäť tlačili do brány a odmenou im bola presilovka po faule Jendeka. Banskobystričania si však dali pozor, no po návrate ich hráča na ľadovú plochu prišla príležitosť Bortňáka, ktorý sa ocitol sám pred bránou hostí, lenže neprepasíroval puk za Belányiho chrbát. Prišla 34. minúta a s ňou aj presilovka pre Banskú Bystricu, počas ktorej mal najbližšie ku gólu Gašpar, ktorého nádeje zmaril pravým betónom domáci brankár. V závere tretiny boli blízko ku gólu spišskonovoveskí hráči, lenže proti bola konštrukcia brány za hosťujúcim gólmanom, a tak bol stav zápasu vyrovnaný aj po konci druhej tretiny.

Podobná situácia nastala aj v úvode tretej časti hry, keď po zakončení Valacha opäť zvonila tyč, tentokrát však na ľavej strane. V 46. minúte dostal Vandas puk do nebezpečných priestorov, lenže z dobrej vzdialenosti netrafil hosťujúcu bránu. V 49. minúte vyrazili Spišiaci do rýchlej kontry troch proti dvom, Žiak si vymenil puk s Majdanom a druhý menovaný po peknej kombinácii poslal puk do odkrytej brány – 2:1. Po chvíli vzplanuli vášne po tvrdom ataku od Kabáča, po ktorom sa strhli menšie pasovačky, no vylučovalo sa rovnomerne na oboch stranách. Necelých šesť minút pred koncom Bačik nabíjal Výhonskému, lenže robustný útočník strelou z prvej neprekvapil pozorného Melicherčíka. Prišla 55. minúta a s ňou štvorminútový trest pre domáceho obrancu Valacha, čo poskytlo „baranom“ jedinečnú príležitosť na vyrovnanie.

Po necelých dvoch minútach bol blízko ku gólu Kabáč, ktorý v páde dorážal puk, no neúspešne a nasledoval oddychový čas pre lavičku hostí. Krátko na to sa realizačný tím Banskej Bystrice odhodlal k hre bez brankára, čo sa im však stalo osudným. Spišiaci mohli v oslabení bez výčitiek vyhadzovať puk a pri jednom takom momente sa Ulanderovi podarilo usmerniť puk do brány – 3:1. Ani to neodradilo hostí, aby to neskúsili v šestici opäť, lenže opakoval sa prakticky ten istý scenár ako pri prechádzajúcom góle, keď Ulander dokonca z takmer identického miesta opäť trafil prázdnu bránu „baranov“ – 4:1. Zhruba tridsať sekúnd pred koncom prišla ešte kozmetická úprava skóre, keď za hostí skorigoval Gilbert Gabor – 4:2.

Povedali o zápase

Doug Shedden, hlavný tréner Banskej Bystrice: „Gratulujem Spišskej, odohrali dobrý zápas. Koniec koncov, spomínal som to pred pár dňami a nie som tým nadšený, no tušil som, že to bude na sedem zápasov. Naša pozornosť už teraz smeruje k tomuto zápasu. Čo sa týka šiesteho zápasu, pred treťou tretinou bolo vyrovnané 1:1, kde už to bolo o väčšej vôli a súperovi vyšiel brejk, z ktorého dali gól. Mali sme štvorminútovú presilovku, počas ktorej sme mohli nielen vyrovnať, ale aj otočiť. Neodviedli sme však dobrú prácu, no súper si zaslúži uznanie za prácu v ich oslabení. Myslím, že niektorí hráči tomu dnes nedali všetko a ak chceme v siedmom zápase uspieť, každý jeden z hráčov bude musieť nechať na ľade všetko. Ráno sa dáme dokopy a pripravíme sa na pondelok. V závere by asi každý tréner odvolal brankára, aby mohol hrať v šiestich proti štyrom. Čo sa týka Belányiho, keby ste mi pred dva a pol mesiacmi povedali, že bude chytať v play-off častejšie než v základnej časti, asi by som nesúhlasil. Keď sa nám zranil Sedláček, tak odviedol skvelú prácu a okrem toho dokázal doviesť tím k víťazstvu aj v tejto sérii, v zápase číslo 3. Vložili sme do neho všetku našu dôveru. Teraz buď nastúpi oddýchnutý brankár alebo to bude znovu Belányi. Veľmi však dôverujeme obom našim brankárom.“

Michal Kabáč, útočník Banskej Bystrice: „Dneska Spišská chcela viac a zaslúžila si to. Ťažko povedať, kde sa lámal zápas. Stav bol pre nás priaznivý, bolo 1:1 a Spišská musela. My sme chceli, čakali sme, že budú pod väčším tlakom, ale ako vravím, oni chceli viacej a to je asi hlavný rozdiel prečo oni vyhrali a my nie. Nám v tej druhej tretine chýbali strely, mali sme strašne málo striel, netlačili sme sa do brány. To, čo sme spravili posledný zápas predtým, kedy sme dali tri góly z toho, že sme hádzali puky na bránu, nám dnes chýbalo. Belo (Filip Belányi) spravil, čo mohol. Za tie góly nemohol, udržal nás v zápase a vďaka nemu to bol vyrovnaný zápas. Zradili nás presilovky. Vieme, že Spišská má lepšie špeciálne tímy a snažili sme sa na tom pracovať. Dneska sme nestrieľali a preto nám to dnes nepadalo. Je to vyrovnaná séria, takže ide o to kto sa lepšie pripraví a kto bude viac chcieť. Zatiaľ to bolo tak, že kto viac chcel a hral lepšie, vyhral zápas. My budeme chcieť viac a vyhráme. V závere sme verili, mali sme štvorminútovú presilovku a chceli sme v prvej časti dať gól a potom v tej druhej ešte otočiť ten zápas. Žiaľ, Spišská mala trochu šťastia, dali pomaly dva góly z bránkovej čiary, čo sa nestáva tak často, ale stalo sa.“

Tipos extraliga – štvrťfinále play-off – 6. zápas – sobota 25.03.2023, 18.00 h – Spiš Aréna

HK GROTTO Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

stav série: 3-3

Góly: 4. Majdan (La Porte, Vartovník), 49. Majdan (Kerbashian), 57. Ulander, 59. Ulander (Kerbashian) – 6. Bačík (Gašpar, Luža), 60. Gabor (Holenda). Rozhodovali: Stano, Štefík – Gegáň, Šoltés.

Zostava HK GROTTO Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Valach, Malina, Ouellet-Beaudry, Ulander, Ališauskas, Groch, Žiak – Rapáč, Bortňák, Majdan – Réway, Kerbashian, Verbeek – La Porte, Vartovník, Vandas – Giľák, Myklukha, Džugan

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Sedláček) – Luža, Bačik, Cormier, Ryczek, Ďatelinka, Holenda – Šoltés, Kontos, Watling – Gašpar, Tamáši, Výhonský – Urbánek, Bíreš, Sukeľ – Jendek, Gabor, Kabáč

Siedmy a zároveň rozhodujúci zápas série je na programe v pondelok 27. marca, kedy Banskobystričanov čaká výhoda domáceho prostredia. Stretnutie začína o 18. hodine, vstupenky budú dostupné v sieti Ticketportal.