10. kolo najvyššej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy prinieslo okrem iného aj zápas druhej Banskej Bystrice proti siedmej Žiline. V zápase sa nám podarilo dostať do vedenia 2:0, no následné poľavenie priviedlo zápas až do predĺženia a samostatných nájazdov, v ktorých uspeli domáci Žilinčania.

MšHK Žilina – HC ’05 Banská Bystrica 4:3 sn (0:1, 2:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

góly: 36. Drevenák (Smotrila, Rúfus), 37. J. Kopecký (Nádašdi, M. Kokavec), 41. Kokavec (Klouda) , rozhodujúci nájazd: Smotrila – 5. Paľov (Rumpel, Kútny), 33. M. Hudec (Vantroba, Tománek), 51. Šechný (Bezák)

Zostavy tímov

MšHK Žilina: Lipovský – Kolarz, Nádašdi, Milovanovič, Ďurkech, Pozník, Rúfus, Kubiš, Šeliga – Kopecký, Klouda, Kokavec – Petruška, Palovčík, Stupka – Drevenák, Horský, Smotrila – Hájnik, Hreus, Valášek

HC ’05 Banská Bystrica: Šimonovič – Kolba, Biro, Cebák, Cuník, Bambúch, Vantroba, Kubka, Vizváry – Tománek, Hudec, Sýkora – Bezák, Šechný, Macejka – Rumpel, Paľov, Kútny – Vartovník, Heizer, Hamrák

ilustr. foto: Branislav Račko

Hneď v úvode stretnutia sa dostal do dobrej šance Petruška, cez Šimonoviča však puk neprešiel. Prvá väčšia šanca baranov sa črtala v polovici piatej minúty počas prečíslenia 4 na 2, Paľov však netrafil bránu. Čo sa mu nepodarilo vtedy, podarilo sa mu o pol minúty neskôr, kedy dostal nahrávku od Rumpela a tentokrát už Lipovského prekonal a otvoril skóre stretnutia. Do polovice prvej tretiny Žilina nehrala dobre, z letargie sa prebrala až po vylúčeniach banskobystrických hráčov. Počas dvoch presiloviek musel niekoľkokrát zasahovať Šimonovič, hlavne pri tvrdých strelách Kolarza či Kopeckého. Do konca prvého dejstva sa už skóre nemenilo a Žiline sa tak podarilo „prežiť“ prvú tretinu len s jedným inkasovaným gólom, čo možno považovať za úspech. Práve naši hráči majú totiž najsilnejšie prvé tretiny, v ktorých doposiaľ nastrieľali presnú polovicu z celkového počtu vsietených gólov (13 z 26).

Začiatok prostrednej časti hry mal podobný priebeh, ako prvá tretina. Banskobystrickí hokejisti boli aktívnejší a viackrát ohrozili Lipovského, zvýšiť sa im však nepodarilo. Oba celky mali do polovice zápasu ešte po jednej presilovke, brankári na oboch stranách však odolávali. Jeden z najkrajších zákrokov zápasu predviedol Lipovský v 31. minúte, kedy bravúrnym zákrokom zneškodnil brejk Rumpela. Druhý gól stretnutia prišiel až v 33. minúte a opäť bol jeho autorom hráč s baranom na hrudi. Zvýšiť sa podarilo Hudecovi, ktorý dostal medzi kruhy peknú nahrávku od Tománka a s prehľadom zakončil. O dve minúty neskôr mohol znížiť Hájnik, zakončujúci do poloodkrytej brány, opäť však zachraňoval Šimonovič.  Vlci sa predsa len dočkali gólu ešte v druhej tretine, konkrétne v 36. minúte zásluhou presnej strely z ľavého kruhu v podaní Drevenáka. Vzhľadom k priebehu zápasu by nikto na prázdnom žilinskom štadióne nečakal, že len o pár sekúnd neskôr vyrovná tentokrát spomedzi kruhov švihom Kopecký. Góly zápasu pomohli – vďaka nim sa zrýchlilo tempo hry, na ďalšie zápisy do listiny strelcov sme si však museli počkať až do záverečnej tretiny.

Prekvapivé vyrovnanie v priebehu jednej minúty v závere druhého dejstva malo dohru aj v úvode toho tretieho. Vlci sa vypäli k veľkému výkonu a obrat dokonali gólom v 41. minúte zásluhou strely Kokavca. Záverečná časť hry mohla mať pre Banskobystričanov ešte hrozivejší úvod, keby sa v tlačenici pred Šimonovičom presadil aj Klouda či Kolarz. Ani jednému z nich sa však puk do brány pretlačiť nepodarilo, a skóre sa tentokrát nemenilo. Podobe na výbornom brankárovi stroskotal aj Hudec, ten nechal v závere 49. minúty vyniknúť spoľahlivého Lipovského. V ďalšom priebehu hry sa hra niesla v snahe baranov vyrovnať. To sa im aj podarilo v 51. minúte, kedy sa presadil presnou, no nie práve najvydarenejšou strelou Šechný. Následná snaha oboch tímov skórovať priniesla niekoľko sľubných šanci, hlavne zo strany hostí. Vývoj posledných minút zápasu poznačili vylúčenia, ktoré mohli prísť draho práve Banskobystričanov. Najskôr v 59. minúte Kokavec nastrelil žrď, o pár sekúnd neskôr netrafil pred prázdnou bránou skackavý puk Kopecký. Zásluhou šťastia baranov v závere sa tak zápas po krátkej prestávke preniesol do predĺženia.

Počas predĺženia mal najväčšiu šancu skórovať v 65. minúte Tománek, ktorý sa v rýchlom nábehu pokúšal prekonať Lipovského, ten však vytiahol ďalší výborný zákrok, a posunul tak zápas až k samostatným nájazdom. V nich uspel na našej strane Šechný, no za domácich sa presadil okrem Petrušku aj Smotrila, a tak dva body ostávajú v Žiline.