Plagát BB Cup 2016 (1)-page-001Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku. Tieto preteky sú hodnotené veľmi vysoko, a to nielen po stránke organizačnej, športovej, ale aj spoločenskej. Podujatie si získava značnú publicitu, prestíž a zviditeľňovanie Slovenska na medzinárodnom fóre.

Z pôvodnej súťaže plaveckého mítingu s medzinárodnou účasťou sa aj vďaka prestavbe krytého 50-metrového bazénu na Štiavničkách, ale predovšetkým obrovskej snahe organizátorov stali preteky už európskeho formátu. V celej histórii pretekov evidujú organizátori z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica prihlášky pretekárov už z 30 krajín. V predchádzajúcich ročníkoch mesto pod Urpínom privítalo takú elitnú plaveckú spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch ešte nestretla. Mesto tak privítalo už troch olympijských víťazov, najrýchlejšiu ženu planéty, majstrov sveta a Európy ako aj viacerých ďalších medailistov zo svetových a európskych šampionátov, ale aj slovenskú špičku tohto športu. Plavci predviedli famózne výkony, bojovalo sa o účasť na Olympijské hry, Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá Európy – úspešne.

V sobotu 12. marca začína program v krytej plavárni Štiavničky  v Banskej Bystrici o 14.00 h, a v nedeľu 13. marca už o 9.00 h. Vstup na podujatie je zdarma. Medzinárodná svetová plavecká federácia /FINA/ zaradila toto podujatie do svojho kalendára ako kvalifikačné na Olympijské hry 2016, ktoré sa budú konať  v brazílskom Rio de Janeiro. Podujatie opäť figuruje aj v kalendári Európskej plaveckej federácie /LEN/, na ktorom bude možné plniť limity na Majstrovstvá Európy 2016 v Londýne (Veľká Británia) a Majstrovstvá Európy juniorov 2016 v Hódmezővásárhely (Maďarsko).

Organizátori evidujú predbežné prihlášky pretekárov zatiaľ zo 16 krajín:  Azerbajdžanu, Českej republiky, Gruzínska, Hong Kongu, Chorvátska, Kostariky, Litvy, Maďarska, Nemecka, Panamy, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Srbska, Švajčiarska a Švédska. Na štarte bude možné vidieť aj reprezentantov Slovenskej republiky. Vzhľadom ku konečnému termínu prihlášok (do 12. februára 2016) je predpoklad ešte aj ďalších prihlášok.

„Je to pre nás ako organizátorov česť a zároveň aj výzva pokračovať v nastúpenom trende  uskutočniť plavecké podujatie na špičkovej medzinárodnej úrovni a predstaviť  každoročne na Slovensku európske, ale aj svetové plavecké hviezdy, ktoré by boli vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť. Veríme, že aj toto podujatie prispeje k získaniu titulu Európske mesto športu, o ktoré sa mesto Banská Bystrica uchádza pre rok 2017,“ hovorí manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský.