Nefalšovaná rómska hudba a spev prostredníctvom vystúpenia rómskych umelcov, prezentácia umeleckej, záujmovej činnosti a remeselnej tvorby, to všetko čaká na širokú verejnosť v Banskej Bystrici v dňoch 12. – 13. augusta 2011. Podujatie pod názvom Ľudia z rodu Rómov realizuje už desiaty rok Kultúrne Združenie Rómov Slovenska v spolupráci s mestom Banská Bystrica, Alianciou Rómskych Organizácii, Centrom nezávislej kultúry – Záhrada a Osvetovým Centrom Rómov. Projekt finančne podporuje Úrad vlády SR (v rámci programu Kultúra národnostných menšín 2011) a mesto Banská Bystrica.

Široká verejnosť bude mať príležitosť bližšie sa oboznámiť s činnosťou verejných inštitúcií, mimovládnych organizácii, formálnych a neformálnych zoskupení pôsobiacich v Banskobystrickom kraji. Deti, mládež či dospelí si budú môcť vyskúšať maľovanie na tvár. V rámci kampane ALL in One sa predstavia interaktívnymi aktivitami členovia medzinárodnej rómskej mládežníckej siete „ternYpe“, svoju tvorivosť a talent odprezentujú aj deti a mládež zo súkromných centier voľného času.

Popoludňajší program bude venovaný workshopom. V priestoroch Spolku architektov Slovenska bude prebiehať interaktívny workshop „NAOSTRO“ , kde predstavia rómski aktivisti z Čiech pohľad na pálčivé ľudsko-právne témy cez nový umelecký štýl videoart performance. Ako vie telo rozprávať, sa dozvedia a naučia návštevníci tanečného workshopu pod vedením známeho tanečníka, choreografa a performera Jarka Viňarského.

Piatkový program bude uzatvárať koncert tradičnej a modernej rómskej hudby, na ktorom sa predstavia populárne hudobné formácie a sólisti zo Slovenska i zahraničia ako KALE, Sendreiovci a Kokavakere lavutára, Jan Bendig, Gipsy Strings Teplice a Ondra Gizman a ďalší interpreti.

Jubilejný desiaty ročník vyvrcholí moderovaným galaprogramom, ktorý sa uskutoční v sobotu 13.augusta 2011 v priestoroch Clubu Ministry of Fun v Banskej Bystrici. V štýlovom prostredí sa predstavia umelecké subjekty zo Slovenska a zahraničia: Sabrosa, KALE, Sendreiovci a Kokavakere Lavutara a Romano Drom, ktoré svojim repertoárom ponúknu bohatý kultúrny zážitok plný energie a temperamentu.