Banskobystrický zväz malého futbalu popri sledovaní športového Covid Semafora a príprave na reštart súťaží pracuje aj na celkovom napredovaní malého futbalu v meste. Jednou z aktivít je nábor rozhodcov.

BBZMF riadi súťaže malého futbalu v Banskej Bystrici od začiatku sezóny 2020/2021. Nové vedenie už pred začiatkom sezóny vyjadrilo túžbu pracovať aj na kvalite rozhodcov a rozšírení rozhodcovského tímu.

Ak máte záujem pískať zápasy mestských súťaží v malom futbale, neváhajte kontaktovať zväz cez email: bbzmf.sk@gmail.com. Výhodou pri uchádzaní sa sú skúsenosti s rozhodovaním zápasov „veľkého“ futbalu, či hráčske skúsenosti s malým, ale aj „veľkým“ futbalom. BBZMF by rád angažoval do rozhodcovských radov aj priamo aktívnych hráčov súťaží v malom futbale. Uchádzači pritom nemusia čakať na svoju šancu až do budúcej sezóny. Noví rozhodcovia si môžu zapískať už po reštarte, ktorý nás, dúfajme, čaká už čoskoro.

„Ak je to niekto skúsený, prečo nie. Zaučíme ho a môže pískať rovno po reštarte. Na začiatku mu budú asistovať skúsenejší rozhodcovia. Takže v tom nebudú od začiatku sami. Keby máme dosť rozhodcov, tak pískajú aj dvaja, lenže momentálne toľko rozhodcov nemáme,“ povedal Lukáš Berec, prezident BBZMF.

Z ihriska na sídlisku až do európskeho malého futbalu

Rozhodovanie zápasov súťaží malého futbalu v Banskej Bystrici samozrejme prináša možnosť privyrobiť si. „Momentálne rozhodcovia dostávajú za zápas 6 až 7 eur podľa ligy, ktorú pískajú, ale plánujeme tieto čísla v budúcnosti navýšiť,“ prezradil Berec. Motiváciou je určite aj možnosť kariérneho rastu. Najlepší rozhodcovia sa môžu dostať aj na celoslovenské súťaže v malom futbale, s čím súvisí aj vyššie finančné ohodnotenie. Tí najlepší zo Slovenska si môžu zapískať aj na európskych podujatiach v malom futbale.

Dvojica rozhodcov z BBZMF sa zúčastnila aj celoslovenského seminára rozhodcov, ktorý v sobotu 1. mája zorganizoval vo Zvolene Slovenský zväz malého futbalu. Michal Béreš dostane možnosť zapískať si aj celoslovenskú Niké Superligu, ktorej najbližšie zápasy sa odohrajú už počas nasledujúceho víkendu vo Zvolene. Banskobystrický zväz malého futbalu plánuje v budúcnosti organizovať podobné rozhodcovské semináre aj v rámci zväzu.

Obaja banskobystrickí nominovaní rozhodcovia úspešne absolvovali skúšky a sú tak majiteľmi licencie A, ktorá ich oprávňuje rozhodovať všetky súťažné zápasy pod hlavičkou SZMF, vrátane Majstrovstiev Slovenska.

„Teší ma fakt, že obidvaja prejavili záujem zúčastniť sa seminára. Testy zvládli výborne, keď získali najvyššiu licenciu. Aj týmto chceme prilákať nových rozhodcov. V Banskej Bystrici máme prevažne skúsených rozhodcov. Potrebujeme k nim mladú krv.

Aj tu vidno, že spolupráca so SZMF má veľký význam a aj v tejto oblasti máme čo ponúknuť našim rozhodcom. Budem rád, keď sa najbližšieho seminára zúčastnia ďalší arbitri, ktorí budú mať záujem sa posúvať, “ zhodnotil predseda BBZMF Lukáš Berec.

„Bol som milo prekvapený kvalitou a úrovňou, na akej bol seminár organizovaný. Poznal som už niektorých členov rozhodcovskej komisie (RK) z môjho pôsobenia vo zvolenskej súťaži. Pozitívne som vnímal reakciu členov výboru aj RK na to, že nás pekne privítali na seminári. Skúšky boli postavené tak, aby preverili rozhodcu najmä zo znalosti pravidiel a herných situácií. Teóriu sme zvládli, teraz musíme svojimi výkonmi na ihrisku ukázať, že chceme dôstojne reprezentovať náš zväz na celoslovenskej úrovni.

Veľkou motiváciou bol pre mňa aj videohovor s Jaroslavom Pakostom, predsedom RK Asociácie malého futbalu v ČR, ktorý je aktívnym rozhodcom s licenciou WMF, a ktorý mal tú česť rozhodovať posledné finále Majstrovstiev sveta mužov,“ zhodnotil Marek Šveda, jeden z dvoch nominovaných rozhodcov BBZMF.

Michal Béreš, ktorý bude cez víkend rozhodovať zápasy Niké Superligy k tomu dodal: „Bolo skvelé vidieť tím poskladaný z mladých ľudí v kombinácii so skúsenými členmi RK. Potvrdili sa slová Petra Králika, prezidenta SZMF, ktorý ako hosť na našom ustanovujúcom sneme pred sezónou deklaroval veľký záujem o podporu a skvalitňovanie malého futbalu v Bystrici aj na Slovensku. Mužstvá BBZMF už pocítili výhody tejto spolupráce vo forme lacných a kvalitných dresov či nových lôpt od partnera zväzu. A teraz prišiel rad aj na rozhodcov.

Týmto by som chcel upozorniť všetkých potenciálnych záujemcov o jedinečnú možnosť zažiť v pozícii rozhodcu také futbalové zážitky, o ktorých sa im ani nesnívalo. Cesta od rozhodovania v našej mestskej futsalovej lige až po najvyššiu európsku a svetovú scénu nie je vôbec nemožná. Celé vedenie SZMF deklaruje podporu každému perspektívnemu rozhodcovi, ktorý potom môže šíriť dobré meno zväzu aj vo svete.“

Informácie o nábore rozhodcov, ale aj o reštarte sezóny 2020/2021 budú pravidelne aktualizované na stránke bbzmf.sk.