Maratónsky víkend v Banskej Bystrici ponúkne program každému – športovcom, divákom, rodinám i deťom. Reštaurácie budú ponúkať maratónske menu, zasúťažiť si budú môcť aj barmani. Nedeľňajší pretek povedie centrom mesta, čo by malo osloviť množstvo divákov.

Hlavný organizátor pretekov Miroslav Štrba na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Banskobystrický maratón je vyvrcholením série úspešných prípravných podujatí. Po januárovom Trojkráľovom behu si slušnú popularitu získala aj nedávna Bežecká 24-hodinovka. Všetky akcie boli určené širokej verejnosti. V podobnom duchu bol pripravovaný aj víkendový program. „Sobota bude v znamení rodiny. Začneme pretekmi lezúňov, pokračovať budeme bežeckými súťažami pre deti všetkých vekových kategórií, nezabudneme ani na mamičky s kočíkmi, ktoré čaká tzv. míľa pre mamičku a niečo máme pripravené aj pre otcov,“ vysvetlil na tlačovej konferencii hlavný organizátor Miroslav Štrba.

Nedeľňajší hlavný pretek bude lákadlom sám o sebe. Okrem známych športových tvárí sa bude pozornosť sústrediť na primátora Petra Gogolu. Ak sa mu totiž nepodarí zabehnúť polmaratón, prehrá stávku s hokejistom Vladimírom Orzsághom a na jeden deň sa stane čašníkom v jeho reštaurácii. Podľa primátorových slov však podobný scenár nehrozí: „Prípravu som začal pred rokom, snažil som sa trénovať tak často, ako to bolo možné. Som pripravený podať čo najlepší výkon a verím, že čašnícky oblek nebudem musieť použiť,“ vyhlásil sebavedomo banskobystrický primátor, ktorý vyzdvihol iniciatívu organizátorov: „Prišli za mnou s týmto nápadom, všetko mali do detailu rozpracované. Ostal som veľmi milo prekvapený. Oceňujem, že Banská Bystrica žije bohatým kultúrnym a športovým programom.“

Okrem primátora Petra Gogolu sa na štart maratónu postaví viacero známych športovcov. Vicemajster sveta z posledného hokejového šampionátu Michal Handzuš, ako aj víťaz Trojkráľového behu a najrýchlejší bežec na 24-hodinovke Peter Ďurec vytvorili svoje vlastné štafetové tímy. Maratónsku výzvu prijal niekdajší vynikajúci československý atlét a štvornásobný olympijský reprezentant Pavol Blažek. Štafetu VŠC Dukla povedie Matej Tóth, ktorý sa na londýnskej olympiáde postaral o skvelý výsledok v podobe ôsmeho miesta v chôdzi na 50 kilometrov. Zo zahraničných pretekárov budú muziku tvrdiť najmä členovia z Benedek tímu, od ktorých sa očakáva útok na najvyššie pozície v mužskej i ženskej kategórii. Je pravdepodobné, že hlavnú cenu – osobný automobil Opel Corsa – si z Banskej Bystrice odvezie niektorý z trojice Keňanov Wycliffe Kipkorir Biwot, David Kipkoech Ndusu a Elisha Kiprotich Sawe. Posledný menovaný vyhral tento rok Rajecký maratón v traťovom rekorde a pred pár dňami triumfoval aj v Česku na Behu rodným krajom Emila Zátopka.

Na poriadok a dodržiavanie pravidiel bude v nedeľu dohliadať dostatok rozhodcov a 130 dobrovoľníkov. Trať ma certifikát Európskej atletickej asociácie.

Program Banskobystrického maratónu:

Sobota 22.9. 2012

Park pod Múzeom SNP – športový program
8:30 – začiatok a otvorenie podujatia
9:00 – 12:00 – preteky najmenších lezúňov
9:15 – preteky mamičiek s kočíkmi
9:45 – štart bežcov do 5 rokov – 400 metrov
10:15 – štart bežcov od 6 do 9 rokov – 800 metrov
10:45 – štart bežcov od 10 do 13 rokov – 1200 metrov
11:15 – štart bežcov od 14 rokov – 2000 metrov
11:45 – stretnutie s osobnosťami športového života Banskej Bystrice
8:00 – 20:00 – Maratónske expo, súťaže o hodnotné ceny, zábavné akcie, skákacie hrady pre deti

Námestie SNP – kultúrny program
14:00 – 22:00 – Beh čašníkov, barmanská štafeta, verejná dražba diel s maratónskou tematikou
15:00 – skupina Schody
17:00 – skupina Rock Reunion
19:00 – skupina Trucki
20:30 – skupina Grabstein

Nedeľa 23.9. 2012

Námestie SNP
8:00 – zahájenie
9:00 – hromadný štart všetkých disciplín
13:00 – vyhlásenie výsledkov
15:00 – ukončenie podujatia