Je to práve rok, čo v banskobystrickom klube Urban Spot naposledy zaznela hudba, smiech a vrava. Posledným podujatím „pred koronou“ tu bol dvojkoncert kapiel Medial Banana a Polemic. Konal sa šiesteho marca a zúčastnilo sa ho viac ako osemsto návštevníkov.

V jeseni minulého roku Urban Spot síce ešte hostil online edíciu festivalu Legits Blast, no ako povedal zakladateľ klubu Erik Oslanec, bolo to skôr štúdio ako klub. Urban Spot je od 7. marca minulého roku zatvorený.  A pritom, klubová sezóna 2019 – 2020 sa javila ako jedna z najlepších z celého, už desaťročného fungovania klubu.

„Podarilo sa nám zabookovať naozaj bohatý program. Sezóna bola zameraná na mladšie publikum, konkrétne fanúšikov Trap Music, a ak by sa uskutočnila, hostili by sme všetky zvučné mená tejto scény. Napríklad Gleb, Zayo, Yzomandias, Dalyb a ďalší,“ hovorí Erik Oslanec.

„Tento rok sa mal niesť v znamení osláv desiateho výročia založenia klubu Urban Spot. V pláne toho bolo veľa, hlavne koncerty preložené z minulého roku. Nič sa však nedeje a nikto nevie, kedy sa bude diať,“ dodáva Erik a fanúšikom a verným návštevníkom klubu venuje tieto slová:

„V prvom rade by som chcel všetkým poďakovať za to, že ku nám chodili, popriať im zdravie a zároveň poprosiť o pomoc. Môžu nás podporiť účasťou v kampani na StartLab, len tak, pre dobrý pocit, alebo si vybrať niektorú z našich odmien. A vyberať je naozaj z čoho. Kampaň Pomôž Urban Spotu sme spustili symbolicky šiesteho marca, na výročie posledného koncertu v klube. Teraz, keď sú naše dvere zatvorené a nikto ku nám nechodí, bude ťažké túto budovu z roku 1955 udržať nažive. Vyžaduje si čoraz viac opráv.“

Urban Spot má 10 rokov – rozhovor:

Ak nezačneme teraz, nebudeme sa mať kam vrátiť

Ako sa uvádza v kampani Pomôž Urban Spotu, je miesto, kde kultúra v regióne dostáva šancu. Už deväť rokov prináša na slovenskú scénu množstvo podujatí. Hrali tu svetoznáme kapely, ako aj mnoho slovenských a začínajúcich umelcov. Je postavený na základoch návštevníkov, ktorí tvoria jeho komunitu. Doteraz ich prešlo klubom 265 tisíc. Klub nikdy nežiadal externú pomoc, no teraz ju potrebuje!

Budova z päťdesiatych rokov minulého storočia, v ktorej klub sídli (bývalé Kino Hviezda), si vyžaduje extrémnu starostlivosť. Počas nečinnosti sa ozýva zub času. V minulom roku v klube čiastočne vyriešili tečúcu strechu, rozpadávajúcu sa fasádu i výmenu dažďových zvodov. A to všetko za pomoci priateľov klubu. Je však nutné to dokončiť, čo plánujeme do začiatku leta 2021. Zdroje získané prostredníctvom kampane by radi použili na sanáciu vzniknutých problémov priestorov ako aj dokončenie záhradnej terasy. „Ak nezačneme teraz, nebudeme sa mať kam vrátiť. Nielen my, ktorí sa o klub staráme, ale aj interpreti, ktorí nebudú mať kde vystupovať, ale hlavne návštevníci koncertov…“

Banskobystrický klub Urban Spot môžete podporiť na tomto odkaze.

Okrem dobrého pocitu vás potešia aj zaujímavé odmeny, ako napríklad ponožky, taška, tričká či mikiny s logom klubu, balíky s prekvapením, party doma i v klube aj party s kúzelníkom, ba aj jedinečný vlastný baner v klube. Do konca kampane zostáva ešte vyše tridsať dní.