Banskobystrický dorastenec Alex Barto z ŠK DUKLA Banská Bystrica si vybojoval miestenku na prestížne svetové podujatie –  Olympijské hry mládeže.

Argentínske hlavné mesto bude v dňoch 6.-18. októbra hostiť účastníkov svetového mládežníckeho podujatia – Olympijských hier mládeže. A v slovenskej výprave uvidíme aj Banskobystričana a člena džudistického oddielu ŠK Dukla Banská Bystrica Alexa Barta, ktorý aj tento víkend zaznamenal znamenitý výsledok – na Európskom pohári v džude seniorov v Bratislave vybojoval pekné 9. miesto.

Výsledok je to o to cennejší, že Alex je ešte len dorastenec. Na jeho ceste za seniorskými vavrínmi ho čakajú ešte tri juniorské roky, a tak prísľub do budúcnosti je očividný. Talent banskobystrického džuda v Bratislave medzi dospelými prvé tri zápasy vyhral, z toho dva na ipon, to znamená ešte pred časovým limitom. V prvom kole zvíťazil síce až v predĺžení nad Rakušanom Weberom, ale v druhom deklasoval Austrálčana Tredgolda a v treťom ťažkého Rumuna Szokeho. To už ho čakal súboj o víťaza skupiny, kde bol nad jeho sily neskorší víťaz celého turnaja Talian Meloni. V repasážach sa ešte Alex pokúsil vratiť do hry, ale Nemec Setz mu vystavil stopku.

Alex Barto judo dzudo klub Dukla 2018

I tak je to pre sedemnásť ročného sympatického džudistu z pod Urpína cenný zápis do výsledkových listín. A bolo ich tento rok neúrekom. Z troch Európskych pohárov  vo svojej vekovej kategórii dorastencov sa vrátil vždy v prvej päťke – dva krát z toho bojoval v semifinále. Pridal k tomu ešte jedno siedme a jedno deviate miesto, ale tá „veľká“ európska medaila, i keď tri krát na ňu už už siahal,  zostala nateraz ešte visieť privysoko.

Možno práve preto nečakaný postup na Olympijské hry mládeže v Buenos Aires, kde si mohlo splniť sen účasti len pár pretekárov s dostatočným počtom bodov, ktorí dokázali prejsť cez komplikovaný postupový kľúč, možno práve horúce juhoamerické tatami prinesie vytúženú odmenu Alexovi za tohtoročné nasadenie, ale aj roky driny pred tým a spoza veľkej mláky prinesie do rodnej Dukly vzácnu medailu.