Futsalisti banskobystrického klubu MIBA sa v novej sezóne nakoniec predstavia v najvyššej futsalovej súťaži – 1 Slovenskej ligy vo futsale. O tom, kde budú hrávať domáce zápasy či aké má klub ciele do sezóny, nám prezradili prezident klubu Milan Babjak, generálny manažér Lukáš Berec a asistent trénera mužov Martin Majling. 

Futsal - Openliga - MIBA Banska Bystrica vs. Spartak Trnava futsal - 26.02.2016 - Banska Bystrica

MIBA Banská Bystrica päť rokov po vzniku získala titul v druhej najvyššej súťaži. Päť rokov pracovala na tom, aby ho získali a spoločnými silami sa im to aj podarilo. Ich cieľom bolo vrátiť najvyššiu súťaž vo futsale do Banskej Bystrice a nakoniec sa im to podarilo. Síce v baráži s ťažkým súperom s Levíc neuspeli, ale po odhlásení Prešova prijali ponuku hrať najvyššiu súťaž. „Po piatich rokoch tvrdej práce sa nám splnil sen a podarilo sa nám postúpiť medzi najlepších na Slovensku do najvyššej súťaže vo futsale. Je to veľký úspech pre Banskú Bystricu a nás to zaväzuje pokračovať v začatej práci. Domáce zápasy budeme hrávať v športovej hale na Štiavničkách, kde očakávame aj veľký divácky záujem. Chceme, aby sa stal futsal v Banskej Bystrici najpopulárnejším halovým športom, veríme že sa nám to podarí a že našich priaznivcov a sponzorov nesklameme,“ povedal prezident a majiteľ klubu Milan Babjak.

Banskobystričania sa tak premiérovo vo svojej hostírii postavia tým najlepším slovenským futsalovým mužstvám ako Slov-Matic FOFO Bratislava či majstrovi z poslednej sezóny Pinerole Bratislava. S tým vládne vo vedení veľká spokojnosť. „V klube sme radi, že sa nám podarilo prebojovať najvyššej súťaži vo futsale a konečne aj futsal (predtým sálový futbal), bude mať po dlhých rokoch v Banskej Bystrici najvyššiu súťaž. V klube vieme, že nás čaká náročná cesta a spravíme všetko preto, aby bola aj úspešná. Postupne sme vybudovali realizačný tím a kostra hráčov z minulej sezóny zostala pokope. Najbližšie týždne sa budeme snažiť zapracovať nových hráčov, nakoľko na najvyššiu súťaž bude potrebný širší káder ako na Open ligu. Po piatich rokoch sa zmení naša domáca palubovka, v športovej hale Badín sme mali vytvorené výborné zázemie, za čo chcem poďakovať najmä p. Faškovi. Zápasy tam aj naďalej budú hrávať naši juniori a v prípade obsadenosti haly na Štiavničkách, odohráme zápasy v Badíne. Novú futsalovú etapu začneme v športovej hale na Štiavničkách, ktoré kedysi hostili najvyššiu súťaž, ako aj pán prezident spomenul, veríme, že bude veľký divácky záujem a zaplníme športovú halu,“ doplnil Lukáš Berec.

Futsal - Openliga - MIBA Banska Bystrica vs. Spartak Trnava futsal - 26.02.2016 - Banska Bystrica

O tom, že nasledujúca sezóna nebude prechádzka ružovou záhradou, vie aj bývalý aktívny hráč a súčasný asistent trénera Martin Majling. Ten vidí najväčšiu slabinu mužstva v taktickej vyspelosti. „Chalani si vybojovali najvyššiu Slovenskú ligu vo futsale, ktorú si za ich výkony najmä na konci sezóny zaslúžia. Teraz nás však čaká ešte ťažšia úloha a to dať dokopy káder, ktorý bude schopný konkurovať družstvám so skúsenosťami s najvyššou ligou. V Banskej Bystrici máme množstvo kvalitných hráčov, čo je pre nás veľké pozitívum, avšak máme nedostatky v taktických veciach a najmä nám absentujúce skúsenosti. Všetko sa však pokúsime vyladiť v najbližších tréningoch a uvidíme, na čo nám to bude stačiť priamo v zápasoch.  Za seba aj za hráčov však môžem sľúbiť, že dáme do toho všetko a na palubovke budú chalani určite bojovať minimálne tak obetavo, ako tomu bolo v minulých sezónach,“ dodal Martin Majling.

Management a realizačný tím klubu:

Prezident: Milan Babjak

Generálny manažér: Ing. Lukáš Berec

Manažér mužstva: Norbert Dikacz

Vedúci mužstva: Ondrej Výboh

Tréner mužov: PaedDr. Rastislav Kollár, PhD

Tréner juniorov a asistent trénera mužov: Ing. Martin Majling

Program prípravných zápasov:

24. augusta 2016 MFK Tupperware Nové Zámky – MIBA Banská Bystrica 4:9 (2:2)
Góly MIBA: Greško 3, Konder 2, Rafanides 2, Peniak, Číž

Zostava MIBA: Butáš (Šveda) – Konder „K“, Rafanides, Čief, Greško, Číž, Peniak, Marko, Giertl V., Tužinský

Martin Majling (asistent trénera): „Na prvý prípravný zápas do novej sezóny sme cestovali za účastníkom najvyššej súťaže do Nových Zámkov. Naše družstvo bolo zložené z hráčov z minulej sezóny doplnených o juniorov. Od začiatku zápasu nebolo vidieť rozdiel v hernej kvalite oboch súperov, aj keď domáci mali viac z hry. Naši chalani si však dobrou defenzívou a rýchlymi protiútokmi dokázali vypracovať viacero príležitostí ako súper a do polčasu sme dvakrát viedli, na čo však domáci dokázali vždy odpovedať. V druhom polčase sme hneď na začiatku dokázali odskočiť súperovi, keď nám vyšli tri gólové akcie po pekných kombináciách. Následne začal hrať súper power-play, ktorú sme dokázali úspešne brániť skoro až do konca stretnutia a výsledok sme ešte prikrášlili. Počas zápasu sme si vyskúšali aj niekoľko nových vecí z tréningu, ktoré musíme ďalej zdokonaľovať. Celkovo hodnotím výkon chalanov za pozitívny a verím, že tak v zápase ako aj v tréningu budeme vďaka tvrdej, zodpovednej a tímovej práci ďalej napredovať.“

Posledný prípravný zápas odohrá MIBA Banská Bystrica v stredu 7. septembra, keď v športovej hale Badín privíta Futsal Club Lučenec. Začiatok stretnutia je naplánovaný na 19.00 hod. Liga pre Banskobystričanov odštartuje v piatok 9. septembra, keď sa predstavia na palubovke FK Dragons Podolie.