Mesto pod Urpínom sa v posledný aprílový víkend stane hostiteľom plavcov z celej Európy. Na Štiavničkách sa aj tohto roku uskutoční špičkové plavecké podujatie – Banskobystrický pohár, ktorý je jedným z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku.

bb poharTohtoročné podujatie, v poradí už jeho siedmy ročník, sa uskutoční v termíne 26.-27.apríla 2014. Medzinárodná svetová plavecká federácia zaradila toto podujatie do svojho kalendára ako kvalifikačné na 2. Olympijské hry mládeže 2014, ktoré sa budú konať v čínskom Nanjingu. Podujatie opäť figuruje aj v kalendári Európskej plaveckej federácie, na ktorom bude možné plniť limity na Majstrovstvá Európy 2014 v Berlíne (Nemecko), Majstrovstvá Európy juniorov v Dordrechte (Holandsko), ale aj na Majstrovstvá sveta kategórie Masters 2014, ktoré sa uskutočnia v Montreale (Kanada).

Organizátori z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica evidujú 211 prihlásených pretekárov z 37 klubov z Bulharska, Českej republiky, Litvy, Maďarska, Poľska, Slovenska. Na poslednú chvíľu zrušila svoju účasť reprezentácia z Rumunska a plavci z chorvátskeho Zadaru. Na štarte uvidíme aj slovenských reprezentantov. Najväčšou hviezdou bude maďarský olympionik Gergő Kis, ktorý už mal na krku dvakrát zlatú medailu z majstrovstiev Európy v disciplíne na 800 metrov voľným spôsobom. Na svojom konte má aj niekoľko strieborných a bronzových medailí z európskych šampionátov, zúčastnil sa na olympiádach v Pekingu i Londýne.

„Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách. Hlavnú cenu podujatia ‚Banskobystrický pohár‘ získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyššie bodové výkony podľa bodovacích tabuliek FINA. Okrem toho organizátori pripravili pre najlepších zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny, za prekonanie každého rekordu podujatia ďalšie finančné prémie,“ povedal manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský.

TV ESO Banská Bystrica prinesie priamy prenos z tohto podujatia prostredníctvom DVB-T cez multiplex na kanáli č.23 a live stream na www.tveso.sk.

V sobotu 26.04.2014 začína program v krytej plavárni Štiavničky o 14:00 hod. a v nedeľu 27.04.2014 o 9:00 hod. Vstup na podujatie bude zdarma.

[youtube Gadb1v8vMH0 640 390]