Festival Slovenské alternatívne leto je venovaný všetkým priaznivcom alternatívnej hudby a kultúry. Tento rok sa uskutoční počas troch dní, a to od 14. do 16. júla. Výnimočnosťou je, že sa festival vracia naspäť tam, kam siahajú jeho počiatky. Na legendárny hrad Bzovík. Súčasťou festivalu, ktorý vznikol v roku 1995 vďaka zakladateľom breznianskeho klubu Bombura, bude aj Záhrada stage.   

Organizátori festivalu pripravili pre všetkých návštevníkov a návštevníčky bohatý hudobný program. Vystúpenia špičkových umelcov budú prebiehať na troch rôznych pódiách.

Vo štvrtok otvorí festival kapela Nohy do x, v ktorej hrá aj súčasný starosta obce Bzovík Boris Sedmák. Po nich sa môžete tešiť na kapelu God and Eve. Neskôr zaznejú skladby z albumu Modrý vrch od Deža Ursínyho v prevedení jeho syna Jakuba a úvodný večer festivalu zakončí Gramcovačka v podaní zakladateľa klubu Bombura a otca festivalu Maroša Pavúka.

V piatok si prídu na svoje fanúšikovia blues a soulu. Na festivale sa predstaví kapela The Carpenter Ants z West Virginie, ako aj NTS trio či projekt bubeníka Mariána Slávku vLáska. Sobotu hudobne rozvibrujú napríklad Martin Geišberg a Richard Autner s kapelou, tiež kapely Bez ladu a skladu a Beata Hlavenková a Kapelu Snů.

Bodku za sobotným programom a celým festivalom dá externý redaktor Rádia FM DJ Potkan.

V jednej z bášt na hrade Bzovík sa vďaka spolupráci s banskobystrickým centrom nezávislej kultúry Záhrada môžete tešiť na program plný diskusií a prednášok. Tie budú zamerané najmä na ekologické a spoločenské témy.

Program

Piatok, 15. júl

16.30 h – zážitkový workshop Centra vedy, výskumu, environmentálnej výchovy a vzdelávania Malá líška. Dozviete sa viac o ekologických a klimatických výzvach súčasnosti a ich možných riešeniach.

17.00 h – večer Slam Poetry s podtitulom „Eco literature“. Slam poetry je stále viac obľúbený žáner performatívnej poézie, ktorý je špecifický svojou údernosťou, adresnosťou a angažovanosťou.

Piatkový večer v Záhradnej bašte spríjemní hudbou orchestrálny inštrumentalista známy ako Alapastel.

Sobota, 16. júl

V sobotu sa v Záhrada stage budú premietať filmy, po ktorých budú nasledovať diskusie. Jedna z nich aj so zakladateľom festivalu Marošom Pavúkom o jeho knihe Bluesman v koberci.

Určite si nenechajte ujsť premietanie krátkometrážneho filmu na motívy kapely Otras a Petra Varsa Varsavíka „Otváram dvere a neviem, čo sa s nimi deje…“. Vo filme okrem iných hercov účinkujú aj Miro Noga a Jana Oľhová. Neskôr si môžete vychutnať dokument o inšpiratívnej ceste hudobníkov zo skupiny The Carpenter Ants s názvom „West Virginia My Home: Musicians & The Mountain State Experience“.

Zaujímavá bude aj diskusia pod hlavičkou ľudskoprávnej konferencie HUMAN FORUM s Jurajom Rizmanom o dopadoch vojny na Ukrajine, solidarite a reakciách spoločnosti. Hosťami budú Ján Orlovský, Tomáš Kriššák a Michal Klembara.

Diskusný deň uzatvorí podujatie Nadácie Zastavme korupciu na tému právneho štátu a rozhodovania súdov. Moderátorka a investigatívna novinárka Laura Kellöová bude viesť diskusiu s hostkou Xéniou Makarovou a hosťami Jánom Hrubalom a Štefanom Hamranom.

Súčasťou festivalu sú aj stánky mimovládnych organizácií, do ktorých sa oplatí zavítať. Zastavte sa v stánku sieti kultúrnych centier a organizácií na Slovensku Anténa alebo v stánkoch banskobystrického kníhkupectva ArtForum, organizácie Amnesty International Slovensko, občianskeho združenia Živica či nadácie Zastavme korupciu.

Záhrada, Bombura a Akropola Kremnica stage na festivale ponúknu rozmanité hudobné, ale aj divadelné vystúpenia a prinesú množstvo zaujímavých tém a diskusií.

Festival Slovenské alternatívne leto 2022 otvára svoje brány už budúci týždeň. Kompletný program festivalu Slovenské alternatívne leto nájdete tu. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji.