Záhrada ako Centrum nezávislej kultúry pripravuje každý mesiac bohatý program pre deti aj dospelých. Témy sú rôznorodé a pestré. Každý si príde na svoje. Záhrada je totižto miestom pre všetkých. 

Záhrada je zaujímavým, očarujúcim a inšpirujúcim miestom. Rovnako ako aj eventy, udalosti, témy, atmosféra, spôsob a štýl fungovania. Príďte sa presvedčiť sami. Do konca apríla vás čaká ešte mnoho príležitostí.

Nedeľné bábkové predstavenia pod taktovkou divadla FRAS

Bábková rozprávka: Najmenší zo Sámov

Nedeľa, 16. apríl o 15.00 h

Kdesi ďaleko, až za polárnym kruhom, kde je stále zima a chlad, žijú Laponci. Majú svoje sobie stáda, o ktoré sa starajú. Ak nemajú, čo jesť, pastieri sa s nimi vyberú na cestu za potravou. Jedného dňa sa na takúto cestu vydal aj najmenší zo Sámov. Netuší, čo ho čaká, no aj tak smelo kráča za dobrodružstvom.

Nenechajte si ujsť krásnu bábkovú rozprávku o malom Laponcovi, ktorý sa vydá na dobrodružnú cestu.

Bábkové predstavenie: TakkTakk

Nedeľa, 16. apríl o 17.00 h

Pomaly objavený Island. Zvláštny pach teplej vody, fúkanie vetra a skoré stmievania sa. Pozorovanie tmavých bytosti z mora, či polárnej žiari skrytej za mrakmi. Osamotené farmy na úpätí hôr, ale aj ohromné ľadovce.

Komorná bábková inscenácia o Islande sa odohráva za jedným stolom. Jedinečné prevedenie treba rozhodne zažiť.

Zelená Bystrica, Deň Zeme a workshop v aprílovej Záhrade

Zelená Bystrica: Prečo je zelená transformácia jedinou cestou pre funkčnú demokraciu?

Štvrtok, 20. apríl o 18.00 h

Cieľom diskusie je aplikovať koncept klimatickej krízy v podmienkach Slovenskej republiky a priblížiť tento aktuálny problém v Banskej Bystrici. Nosnou témou podujatia je spravodlivá klimatická transformácia s dôrazom na sociálny aspekt jednotlivých opatrení. Zvyšovanie povedomia o pozitívnych vplyvoch zelenej transformácie je dôležité. Vytvorený priestor pre sociálny dialóg prispieva k vyššej akceptácii klimatických opatrení.
Hosťami sú Jakub Filo, Martina Strmeňová a Radek Kubala. Diskusiu moderuje Jakub Hrbáň z Klíma ťa potrebuje.

Deň Zeme v Záhrade

Sobota, 22. apríl od 12.00 do 18.00 h

Ďalšie jarné upratovanie v Záhrade. Príďte pomôcť, ošetriť, skrášliť, postarať sa spoločne o záhradu. Príďte osláviť Deň Zeme.

Trh a workshopy umeleckých remesiel – ukrajinská edícia

Sobota, 29. apríl od 12.00 do 18.00 h

Výmenný trh ručných výrobkov a umelecké workshopy pre všetkých. Akcia pod taktovkou našich ukrajinských susedov.

Koncerty v Centre nezávislej kultúry

Koncert Drumology

Sobota, 22. apríl o 19.00 h

Drumology predstavuje synonymum pre voľne tečúcu kreativitu a slobodu hľadania v reálnom čase. Improvizácia a neustále vyhľadávanie neznámeho sa snúbia v jedno. Hlboko zakorenený koncept improvizačnej tradície jazzovej hudby až po dnešné experimentálne hudobné prostredie. To všetko skondenzované vo svete Drumology.

Sólový bubenícky projekt Martina Kukučku, ktorého zámerom je prekročiť hranice konvenčného hrania a dokázať, že bubeník nemusí byť len jedným z kapely, ale na pódiu môže figurovať aj ako líder a „byť sám sebe pánom“.

Dvojkoncert Khoiba + Waterbased

Piatok, 28. apríl o 19.00 h

Khoiba, legenda českej elektronickej scény, vydáva nový album a príde ho pokrstiť do Záhrady spolu so slovenským duom Waterbased. Dvojica Ema Brabcová a Filip Míšek, pre ktorú je charakteristické introvertné a citové pesničkárstvo, začala pod menom Khoiba tvoriť v roku 2002 a do roku 2008 spoločne nahrali dva albumy Nice Traps a Mellow Drama. Na scénu sa po pauze vrátili v roku 2019 s albumom Khoiba. Nový album Vertical Urgencies se dostáva pod povrch, odomyká emócie a reakcie, ktoré boli „zavřené pod pokličkou”. Khoiba im dáva voľný priebeh a využíva ich k svojmu prospechu.

Waterbased, slovenské duo pôsobiace v Prahe v zložení Julls Mihalyiová a Ľubo Krajňák, spája v hudbe nežnosť a intimitu ľudskosti s vnútorným výbuchom pocitov. Spojenie má v sebe organizmus krásy a tŕnia, ktorý ukazuje súboj temnej impulzívnosti. Človeka sprítomňuje a prepája s vlastnými zážitkami. Projekt bol v roku 2020 nominovaný v kategórii Objav roka Radio Head Awards. Po dvojročnej práci a odohratých koncertoch prichádzajú Waterbased s prvými singlami z pripravovaného debutového albumu Silent Regions. Album vychádza v marci 2023 pod vydavateľstvom Deadred. Producentsky sa na ňom podieľali Isama Zing a Aid Kid. Naživo ich doplní bubeník John Clardy z americkej kapely Tera Melos.

Vedomostný kvíz a prednáška o hinduizme

Študentský zábavno-vedomostný kvíz: Čo ja viem?!

Utorok, 25. apríl o 19.00 h

Ak ste si mysleli, že viete všetko, ste na omyle! Kvíz sa vracia a chystá sa preveriť čo viete. Príďte sa zabaviť a zároveň otestovať svoje vedomosti zo širokého spektra tém, ktoré si pre vás pripravil kvízmajster Braňo.

Ján Országh: Hinduizmus v premenách času

Štvrtok, 27. apríl o 19.00 h

Ján Országh ponúkne náhľad do dejinných premien pojmu, ktorý vznikol mimo Indie v snahe konceptualizovať indické reálie, aby sa napokon uchytil na indickej pôde a stal sa esenciálnou súčasťou identity veľkej časti indickej populácie.

Kde a za akých podmienok hinduizmus „vznikol“ a kto je jeho zakladateľom? Je hinduizmus starší ako budhizmus? Do akej miery je „hinduizmus“ konceptom vytvoreným a definovaným na Západe? Čo je v Indii považované za „hinduistické“ a aké kategórie používa domáca klasifikácia?

Chcete poznať odpovede na tieto otázky? Neváhajte a príďte.

Kompletný program, bližšie informácie o podujatiach a možnosť zakúpiť si vstupenky nájdete na webe Záhrady.