Takzvaný protiinflačný balíček, s ktorým prichádza minister financií Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), má celý rad kritikov. Pomerne hlasno sa medzi nich zaradili zástupcovia miest a obcí. Súčasťou je totiž napríklad zvýšenie takzvaného daňového bonusu na dieťa, ktoré sa prejaví v nižších príjmoch na dani z príjmov fyzických osôb.

Daň z príjmov fyzických osôb však tvorí takzvané podielové dane, ktoré sú hlavným príjmom obcí a miest. Tým s rastúcou infláciou a zvyšujúcimi sa cenami energií rovnako rastú náklady, ako však počas týždňa upozornilo Združenie miest a obcí Slovenska, na ich zvýšené náklady štát nereaguje. Naopak. Podľa ZMOS-u prídu samosprávy tento rok o 240 miliónov eur a v budúcom roku o asi 400 miliónov eur. Aj preto sa počas týždňa konal Mimoriadny snem ZMOS-u, na ktorom zástupcovia miest a obcí vyhlásili štrajkovú pohotovosť. K tej sa postupne pripájajú jednotlivé samosprávy.

Nosko: Štát nás neberie ako partnerov

V sobotu ráno informoval o pripojení Banskej Bystrice k štrajkovej pohotovosti primátor Ján Nosko (nez.).

„Na protest proti pripravovaným vládnym zákonom, ktoré likvidujú samosprávy, sme sa dnes pridali k ostatným mestám a obciam na Slovensku stiahnutím vlajky mesta na Námestí SNP na pol žrde,“ priblížil primátor Banskej Bystrice.

„Dôvodom sú aktuálne návrhy z dielne rezortu financií týkajúce sa daňového bonusu, ale aj dlhodobý prístup štátu voči našim samosprávam. Schválením navrhovaných opatrení sa mestá a obce nebudú môcť ďalej viac rozvíjať, ale naopak, budeme musieť obmedziť aj základné komunálne služby, ktoré plníme. Takýto stav v prvom rade negatívne ovplyvní život všetkých obyvateľov, ktorí sa oprávnene dožadujú lepších ciest a chodníkov, nových škôlok a škôl, vyššej bezpečnosti na uliciach a pod,“ doplnil.

Ako ďalej v zmysle výzvy ZMOS-u uviedol, štát by mal samosprávy prizývať k legislatívnym procesom, ktorého sa ho týkajú.

Viaceré samosprávy počas týždňa pokročili aj ďalej a avizovali, že spolu s pripojením k štrajkovej pohotovosti na protest prestávajú poskytovať štátnym orgánom niektoré výkazy a ďalšiu koordináciu s ministerstvami. Služby obyvateľom zatiaľ samosprávy neobmedzili.