Výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Brány divadiel, kultúrnych centier či umeleckých škôl tradične v tretiu novembrovú sobotu opäť otvorí Noc divadiel.

Tohtoročná, už deviata Noc divadiel, bude špecifická. Okrem dátumu, ktorý tohto roku pripadol na 17. november, teda deň, keď si pripomíname udalosti Nežnej revolúcie, sa bude Noc divadiel niesť v česko-slovenskom duchu. Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky bude témou Noci divadiel spolupráca českých a slovenských divadiel.

Noc divadiel 2018 sa bude odohrávať v 28 slovenských mestách a vo viac ako 50 divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch. Už tradične aj v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

Banská Bystrica

Banskobystrickú Noc divadiel si diváci a diváčky môžu užiť v Štátnej opere, Bábkovom divadle na Rázcestí a v Divadle pod balkónom.

V Bohéma klube Štátnej opery, vlastne  už vo foyer divadla, sa o 20.00 h začne netradičný koncert operných árií a duet, prostredníctvom ktorých dramaturgička Alžbeta Lukáčová prevedie návštevníkov svetom opery. Zaznejú diela klasicizmu, romantických národných škôl aj tvorba 20. a 21. storočia, ktoré oživia tiež zaujímavosti a kuriozity viažuce sa na skladateľov či konkrétne interpretované diela. Súčasťou večera budú rozhovory s umelcami, diskusia na tému opery ako žánru živého už viac ako štyristo rokov. Foyer divadla bude špeciálne upravený, vrátane umelecký inštalácií, a gro hudobnej produkcie sa odohrá v Bohéma klube Štátnej opery. Účinkujú: Patrícia Solotruková (soprán), Judita Andelová (mezzosoprán), Zoltán Vongrey (barytón), Ivan Zvarík (bas).

Festivalová hodinka v Bábkovom divadle na Rázcestí ponúkne ozveny festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2018 a  prinesie stretnutie festivalovej komunity, spoluorganizátorov, partnerov, priateľov, priateliek divadla a dotyk s festivalom v podobe filmového impulzu. Celý festivalový život sledovala cez kamerový objektív filmárka a dokumentaristka Monika Chupeková, študentka Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne. A práve v sobotu 17. novembra o 18.00 h uzrie svetlo sveta festivalový dokument, ktorého uvedenie sa spája s témou tohtoročnej Noci divadiel – 100 rokov česko-slovenskej spolupráce. Pozrite si (zatiaľ) záverečný videospot BB TOUR 2018.

Pre Divadlo pod balkónom je Noc divadiel zároveň aj jeho sviatkom. Počas piateho ročníka Noci divadiel, ktorý sa konal v roku 2014, toto divadielko po prvý raz otvorilo svoje dvere.

Vlani počas divadelnej noci potešilo malých aj veľkých divákov premiérou klauniády Haló, kúzlo a balerína a tento rok to bude opäť premiéra!

Do divadla zavíta Zvedavý sloník. Tento známy príbeh o sloníkovi, ktorý takmer doplatí na svoju zvedavosť, je aj o tom, že sa treba pýtať a hľadať odpovede na všetko, čo nás zaujíma, nebáť sa prekonávať prekážky a ísť odvážne za svojím cieľom.

Kto sa pýta, veľa sa dozvie… Predstavenie začína o 17.00 h a po jeho skončení bude diskusia divadelníkov s divákmi.

Zvolen

Aj vo Zvolene sa budú diať veci divadelné! Svetlá už tradične nezhasnú v Divadle Jozefa Gregora Tajovského a hrať sa bude aj v Divadle Zelienka.

V duchu česko-slovenskej vzájomnosti a storočnice od vzniku prvého spoločného štátu Divadlo Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) uvedie sugestívnu inscenáciu Balada pre banditu z obdobia prvej Československej republiky. Storočnicu viažucu sa na rok 1918 sprítomní pred začiatkom predstavenia riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev. Atraktívnym spôsobom prepojí témy, ktoré tvoria pozadie kultovej českej hry o koločavskom lúpežníkovi a súvislosti konca I. svetovej vojny a vzniku ČSR. Noc divadiel v DJGT začína o 19.00 h spoločným potleskom, Balada pre banditu je na programe o 19.30 h. Po skončení predstavenia sa v podlubí divadla rozsvietia sviečky a na spoločnom stretnutí hercov a divadelníkov s divákmi pri sviečkach zaznejú výroky, ktoré vznikli pred storočím a aj dnes sú aktuálne.

V priestoroch Starej radnice (divadelná sála Ľudovíta Štúra) Divadlo Zelienka poteší deti rozprávkou Čarovný klobúk (17:00 h), ktorá je príbehom o tom, ako sa vďaka zdravému sedliackemu rozumu z bežného klobúka stane klobúk „čarovný“. O 20:00 h prídu na scénu Pán a pani Morganovci – komédia s detektívnou zápletkou z anglickej vysokej spoločnosti, v ktorej vládne dvojtvárnosť a úžasný britský humor, iste pobaví.