Tridsať talentov automobilového športu z 26 krajín sveta v polovici novembra zabojuje o 18 voľných miest v prestížnej FIA Academy 2012 – Young Driver Excellence. Medzi vybranými adeptami nebude chýbať mladý Banskobystričan Richard Gonda, účastník tohtoročného Eurocupu Formula Renault 2.0 v rámci World Series by Renault.

FIA Academy je projekt FIA Inštitútu – medzinárodnej neziskovej organizácie, ktorá od roku 2004 v celosvetovom meradle podporuje rozvoj automobilového športu s dôrazom na bezpečnosť a vyššiu úroveň odbornej pripravenosti jazdcov.

Tohtoročný kandidáti FIA Academy 2012 boli vybraní z oblastí Severnej, Strednej a Južnej Ameriky, západnej a severnej Európy, strednej a východnej Európy, Blízkeho východu, Afriky, Ázie a Oceánie. V dňoch 15. – 18. novembra 2011 sa užší výber 30 globálnych talentov zúčastní v rakúskom Melku štvordňového výberového konania na 18 voľných miest. Sú to najnadanejší piloti z okruhových súťaží a rally, ktorí zbierajú skúsenosti okrem iného v Le Mans Cupe, Intercontinental Rally Challenge, F3 Championships či ako testovací jazdci F1 a WRC.

Sedemnásťročný Richard Gonda z Banskej Bystrice patrí medzi troch najmladších členov užšieho výberu adeptov. O jeho nominácii rozhodli mládežnícke úspechy v minikárách (4 európske a slovenské tituly v rokoch 2003 – 2008), 3. miesto medzi juniormi v pretekoch do vrchu (Škoda Fabia) a 2. miesto v celkovom poradí Carpathian Cupu 2010, ktoré mu otvorilo cestu do World Series by Renault 2011 (Eurocup Formula Renault 2.0).

O víťazoch výberového konania do FIA Academy 2012 rozhodnú schopnosti vo štvordňových jazdeckých a vedomostných testoch pod vedením bývalého pilota F1 a dvojnásobného víťaza Le Mans Alexa Wurza. Spolu s Rakúšanom povedie testy Brit Robert Reid, majster sveta v rally ako spolujazdec Richarda Burnsa. Výber bude zameraný na hodnotenie výkonnosti a fyzickej pripravenosti, tímovej práce, psychológie a komunikácie s médiami.