Ak existuje druh dámskej obuvi, ktorý miluje naozaj každá žena, sú to baleríny. Niet sa čomu diviť, sú to ľahké a pohodlné topánky, ktoré dámy nosia už desiatky rokov. Hodia sa v podstate ku všetkému, nehovoriac o tom, že sa prispôsobujú vašim nohám, vďaka čomu sú ideálne na teplejšie mesiace, ale tiež na chladnejšie jarné a jesenné dni.

Topánky, ktoré nosíme už od 16. storočia

Dámske balerínky sú skutočne súčasťou šatníkov už od 16. storočia. Začínali ako obuv pre roľníkov, no postupne si ich obľúbila aj francúzska šľachta. Aj keď táto pôvodne pracovná obuv nemá so svetom baletu nič spoločné, postupne sa rozšírila do celej Európy. V Španielsku sa napríklad balerínky nosili približne od 19. storočia, a podobne ako vo Francúzsku, zamilovali si ich rôzne spoločenské vrstvy od roľníkov, cez buržoáziu, až po kráľovskú rodinu. Neskôr sa dokonca nosili aj na býčie zápasy. Tak či onak, dnes má balerínky vo svojom šatníku každá žena bez ohľadu na vek a vkus.

Desiatky druhov, z ktorých si vyberie každá dáma

V súčasnosti si môžete vybrať zo stoviek rôznych druhov baleríniek. Klasické dámske balerínky sú často nízke a odhaľujú členok i priehlavok. Španielske manoletínky sú zase charakteristické svojou veľkou ohybnosťou. Často sú tiež nad priehlavkom mierne zaoblené. Peep toes majú otvorené prsty, zatiaľ čo balerínky s remienkom majú tradičné zapínanie na členku. Balerínky sú dnes tak populárne, že ich na trhu nájdete v rôznych zaujímavých formách a s rôznymi tvarmi a druhmi päty alebo špičky. Vytvárajú tak naozaj nekonečnú škálu štýlových a farebných možností. Môžete si preto pomerne jednoducho vybrať tie svoje napríklad v CCC, kde v kamenných obchodoch alebo na e-shope nájdete dámske baleríny od výmyslu sveta.

Outfit na každú príležitosť

Charakteristickým znakom dámskych balerín je ich všestrannosť. Môžete ich nosiť s džínsami, šatami, nohavicami, alebo sukňami rôznych dĺžok. Jednoducho si ich môžete obuť kedykoľvek a k čomukoľvek. Všetko závisí len od vami zvoleného outfitu alebo udalosti. Pokiaľ potrebujete vyzerať neformálne ale šik, obľúbenou kombináciou sú balerínky a 7/8 džínsy. Ukážete tak svetu vaše členky, čo pôsobí veľmi sexy. Ďalšou populárnou kombináciou sú dámske baleríny a nohavicové kostýmy. Tento outfit pôsobí uvoľnene, no zároveň veľmi elegantne a štýlovo, najmä v prípade, ak zvolíte okázalé farebné kombinácie. Nebojte sa preto vyskúšať napríklad smaragdovo zelené balerínky a hráškovo zelený dámsky kostým, prípadne stavte na kombináciu ružovej a fialovej, vínovej a červenej, alebo fuksiovej a oranžovej.

Na elegantné príležitosti sa hodia balerínky so špicatou špičkou, ktorý vám zároveň pomôže opticky zoštíhliť vašu postavu, zatiaľ čo na neformálne udalosti si pokojne obujte tie s hranatou špicou. Všetko záleží od toho, ako formálne alebo neformálne chcete vyzerať, prípadne aký máte vkus. Nebojte sa ani balerín s rôznymi ozdobami, prípadne naozaj pútavých farieb, ktoré dokážu vášmu outfitu dodať nádych luxusu, alebo ho minimálne ozvláštniť. Ak hľadáte nestarnúcu klasiku, ktorá sa hodí ku každému typu oblečenia, stavte na overenú čiernu.

Dámske baleríny sú mäkké ako papuče. Sú tiež veľmi pružné, dobre sa prispôsobia vašim nohám, a skvele sa hodia na každú príležitosť. Môžete tak v nich pokojne vyraziť do práce, na rande, na obed s priateľmi, alebo dokonca na svadbu. Stačí si len vybrať štýl a farbu, ktorá sa vám páči, a ste pripravená vyraziť.