Quantcast

Bagarova ulica sa nachádza na sídlisku Fončorda medzi ulicami Internátna a Slnečná. Pokiaľ v lokalite práve nebývate, zrejme ste o nej nikdy ani nepočuli. Na portáli BBonline.sk vám v najbližších týždňoch prinesieme pohľad na ulice mesta a osobnosti, po ktorých sú pomenované.

Nachádzajú sa tu rodinné domy a je jednou z kratších ulíc v našom meste. Zaujímavá je tým, že jej slepé ukončenie je cestne zakončené otočkou, jedným z prvých kruhových objazdov v meste a zablúdiť ste sem mohli napríklad za známym akvaristickým obchodom. Ulica nesie meno po hercovi Andrejovi Bagarovi.

Andrej Bagar bol významný slovenský herec a divadelný režisér. Narodil sa v roku 1900 v Turčianskych Tepliciach. V roku 1922 vyštudoval herectvo na dramatickom konzervatóriu v Prahe a následne sa stal členom činohry Slovenského národného divadla (SND), hrával tiež v Košiciach a Pardubiciach. Tesne po začiatku druhej svetovej vojny  bol pre svoju protifašistickú činnosť väznený. Krátko po prepustení pôsobil pod krycím menom Ján Minárik ako režisér bratislavského rozhlasu. V roku 1944 sa stal spoluzakladateľom Slovenského komorného divadla v Martine.

Pred koncom vojny odišiel a zúčastnil Slovenského národného povstania, kde s divadelným súborom pôsobil medzi partizánmi, najprv ako komisár, neskôr založil a viedol Frontové divadlo.

Po oslobodení bol do roku 1951 umeleckým riaditeľom SND. Od roku 1950 až do svojej smrti bol tiež pedagógom a rektorom na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Vo svojom hereckom vývine prešiel od postáv mladistvých elegánov po psychologicko vrstevnatejšie portréty veľkého množstva postáv v hrách domácich i zahraničných autorov. Vo filme hral od roku 1935. Za svoju činnosť bol často oceňovaný.