V piatok 26. októbra v slovenskej premiére banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí uvedú hru Václava Havla Motýľ na anténe.

Bábkové divadlo na Rázcestí sa v tvorbe pre mladých ľudí a dospelých kontinuálne venuje histórii. Snaží sa otvárať témy súvisiace s našou historickou identitou, sprítomňovať osudy našich predkov, prepájať dejinné udalosti so súčasnosťou.

Pri príležitosti vzácnej udalosti, 100. výročia založenia Československej republiky sa v divadle rozhodli pre dotyk s našou minulosťou, v podobe jednej z najvýraznejších osobností československých dejín. Uvedú hru Václava Havla, dramatika, politika, vedúcej osobnosti československého disentu, prvého prezidenta demokratického Československa.

Titul Motýľ na anténe je jednoaktovou komédiou, ktorá lavíruje na hranici medzi ideálnymi predstavami a realitou, konaním a nekonaním, aktivitou a pasivitou nás, ľudí. Václav Havel do nej zašifroval mnoho z vlastných politických a filozofických názorov na svet a spoločnosť. Zároveň, ako u tohto autora býva zvykom, nezakryl ani svoje autobiografické inšpirácie.

Je zaujímavé, že témy a povahy ľudí, ktoré tak majstrovsky Havel vykreslil, sú živé a aktuálne aj po 70 rokoch od vzniku hry. „O to silnejšie vnímame prepojenie aktuálnych osudov s realitou našich predchodcov a predchodkýň,“ dopĺňajú tvorcovia z Bábkového divadla na Rázcestí k novej hre.

Pri tejto príležitosti v BDNR po prvýkrát hosťuje divadelná a filmová režisérka, ktorá žije a tvorí najmä v Bratislave – Soňa Ferancová. Hra sa v jej spracovaní stáva výstižnou paródiou (pseudo)intelektuálneho prístupu k ľuďom a svetu, múdrou komédiou o našich egách, malostiach a neschopnostiach, osobitou výpoveďou k večnej téme partnerských a rodinných vzťahov.

V réžii Sone Ferancovej sa predstavia Filip Štrba, Anna Zemaníková, Marianna Mackurová a Dodo Šamaj. Premiéra je na programe 26. októbra o 19.00 h a prvá repríza potom v utorok 30. októbra, rovnako o 19.00 h v sále Bábkového divadla na Rázcestí.

Viac informácií o programe a možnosti rezervácie vstupeniek nájdete na stránkach divadla.