V nedeľu 7. júna banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí opäť privítalo svojich divákov a diváčky. Prvým predstavením po troch mesiacoch karantény bola rozprávka Dobrú chuť, vlk! Deťom a rodinám bude patriť celý jún

Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) však počas aj počas karantény prichádzalo medzi svojich divákov. V apríli a máji sa zmenilo na Internetové divadlo a vysielalo online na sociálnych sieťach a YouTube. Na jún  pripravilo kombinovaný živý a online program a svoju 59. divadelnú sezónu zakončí premiérou.

Jún 2020: Hráme!

Pod týmto heslom BDNR rozbieha program živých predstavení v divadle. Každú júnovú nedeľu herci a herečky zahrajú predstavenie pre deti od troch rokov. Júnové utorky budú patriť živým divadelným stretnutiam s batoľatami a rodičmi.

Program tvoria inscenácie s jedno, resp. dvojčlenným hereckým obsadením, vzhľadom na optimalizáciu personálneho vyťaženia priestoru:

Nedeľa 14. jún o 16:00 h

Jakob Streit: O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu

Protiklamárska rozprávka o zamrznutých ušiach, zlom škriatkovi a dobrých palacinkách. Najnovšia inscenácia divadla pre deti, premiérovaná v januári 2020. Réžia: Marián Pecko.

Nedeľa 21. jún o 16:00 h

Margery Williams: Zamatový zajačik

Poetická rozprávka o splnených snoch s hračkami v hlavnej úlohe. Réžia: Iva Š.

Utorok 23. jún o 10:00 h

Monika Kováčová: Farbatolárium

 Farebné pokračovanie projektu Batolárium. Pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov. Réžia: Monika Kováčová, Marián Pecko.

Nedeľa 28 jún o 16:00 h

Bela Schenková, na motívy rozprávok K. J. Erbena: Dve rozprávky na brušku

Stretnutie s hrdinami tradičných staročeských rozprávok O Jurkovi s kozou, O Dobromilovi a Lenimírovi, v netradičnom bábkarskom spracovaní. Réžia: Bela Schenková.

Priebeh predstavení a divadelná prevádzka rešpektuje všetky povinné hygienické nariadenia Úradu verejného zdravotníctva a BBSK. Napriek tomu, že uvedené inscenácie vznikli do komorného priestoru Teátria divadla, aktuálne budú uvedené vo väčšej divadelnej sále. Kapacita sály je vzhľadom na hygienické podmienky upravená pre maximálne 24 divákov, diváčok. Podmienky účasti na predstavení budú vizualizované na tabuliach v priestoroch divadla, personál divadla zabezpečí dodržiavanie daných opatrení.

 

#Internetové divadlo pokračuje

Na YouTube a Facebooku divadla naďalej pokračuje aj program Internetového divadla. Stredajšie júnové večery budú patriť videopremiéram inscenácií pre mladých a dospelých. Diváci a diváčky sa môžu tešiť na skutočne významné kúsky z archívu divadla:

  1. jún o 19:00 h Kolektív autorov, autoriek: Diagnóza slovo (premiéra 2013, réžia Iva Š.)
  2. jún o 19:00 hN. Gogoľ: Bláznove zápisky (premiéra 2015, réžia Marián Pecko)
  3. jún o 19:00 hIva Š.: Šmíračky (premiéra 2010, réžia Iva Š.)

Predstavenia sa vysielajú na YouTube divadla, záznamy sú dostupné 24 hodín.

Na divadelnom Facebooku pokračujú tiež videokurzy a inscenované čítania v sprievode divadelných postáv. Júnový program strieda tvorivé dielne s rozprávkami:

  1. jún o 16:00 hRozprávkovanie s Madame D´Aulnoy alias s Majkou: Šípková Ruženka
  2. jún o 16:00 hVideokurz Tvorivý ateliér s Katkou: Ponožkové bábky
  3. jún o 16:00 hRozprávkovanie s Madame D´Aulnoy alias s Majkou: Býk Ferdinand

Čítania a kurzy na seba voľne nadväzujú, na Facebooku sú prístupné počas celého aktuálneho týždňa.

Výrobu a vysielanie #Internetového divadla BDNR je možné podporiť symbolickou sumou prostredníctvom ticketingovej platformy GoOut. Prehľad aktivít BDNR s odkazmi na podporu nájdete na webe spoločnosti: https://goout.net/sk/umelci/babkove-divadlo-na-razcesti/giahg/ 

Premiérové Vý(činy) slovenčiny

Od januára 2020  BDNR v spolupráci s OZ Rázcestie realizuje divadelno-vzdelávací projekt DIVADLO+ŠKOLA=2020. Do projektu sú zapojení žiaci, žiačky, pedagogičky, pedagógovia z troch základných škôl v Banskej Bystrici a základnej školy v Hriňovej. Vzhľadom na pandemickú situáciu boli od marca 2020 plánované aktivity projektu pozastavené.

Súčasťou projektu je divadelná jednoaktovka Vý(činy) slovenčiny s podtitulom: Pozvanie do divadelného obydlia dvoch jazyčníkov, ktorí nás ohybne a neomylne prevedú svetom vybraných slov. Ide o paradivadelnú aktivitu pre žiakov a žiačky 3. a 4. ročníkov ZŠ. Scenár inscenácie vznikol zo záznamov zachytávajúcich procesy okolo kodifikácie slovenčiny, rozhodnutí ohľadom uzákonenia písania ypsilonu a mäkkého i, kombináciou rôznych hier z oblasti kreatológie a tvorivého písania, hier s vybranými slovami a pod. Autorkou libreta a režisérkou produkcie je Iva Š. V rolách Jazyčnice a Jazyčníka účinkujú Mária Šamajová Filip Štrba.
Premiéra
, ktorá sa pôvodne mala uskutočniť na jednej zo škôl zapojených do projektu, sa kvôli koronavírusovej situácii bude konať v piatok 26. júna (17:00 h) v divadelnej sále BDNR za limitovanej účasti publika.  (Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.)

Vý(činy) slovenčiny ukončia 59. sezónu Bábkového divadla na Rázcestí. Do ďalšej, jubilujúcej 60. sezóny, divadlo pripravuje sériu podujatí venovaných šesťdesiatim rokom pôsobenia bábkového divadla v Banskej Bystrici.

Predaj vstupeniek: na vrátnici divadla 8:00 – 16:00 h počas pracovného týždňa, online na stránke www.ticket-art.sk.  Rezervácie: 048/412 55 13, vstupenky@bdnr.sk.