Betónové tvárnice sú obľúbeným stavebným materiálom, ktorý sa často využíva pri výstavbe úžitkových budov. Výroba betónových tvárnic si vyžaduje suroviny, špeciálne vybavenie a formy na betónové tvárnice, ktoré sa dajú kúpiť už hotové.

Ako si správne vybrať?

Najodolnejšie a najspoľahlivejšie sú oceľové formy. Sú určené na opakované používanie (viac ako 500 výrobných cyklov) a ľahko sa čistia od zvyškov malty. Všetky formy týchto výrobkov majú rovnaké, presné parametre (rozmery), čo umožňuje vyrábať rovnaké, rovnomerné hotové tvárnice, s ktorými sa pohodlne a ľahko pracuje.

Pri výbere foriem na betónové tvárnice je dôležité zvážiť niekoľko faktorov vrátane objemu výroby, výšky foriem, odolnosti voči vlhkosti, tlaku a vibráciám.

Betónové formy sú nevyhnutné na výrobu stavebných a dekoratívnych výrobkov odlievaním. Čím sú diely menšie a dokonalejšie, tým vyššie sú požiadavky na kvalitu foriem. Používajú sa na výrobu rôznych stavebných vzoriek a dekoratívnych betónových výrobkov.

Rôzne tvary, rôzne využitie

Čo všetko sa dá vyrobiť z betónových blokov? Môžete si z nich postaviť dom. Čo ešte? Ukázalo sa, že z nepotrebných betónových blokov sa dá vyrobiť veľa zaujímavých a užitočných vecí.

Mnoho ľudí používa na oživenie svojej záhrady betón. Na vytvorenie záhonov môžete použiť aj zvyšky betónových blokov zo stavby. Betónové bloky usporiadané do náhodného vzoru možno ľahko premeniť na vertikálny záhon pre sukulenty. S týmto záhonom môžete postaviť plot alebo ho použiť ako stenu, ktorá vás ochráni pred zvedavými susedmi. Ak chcete, môžete tvárnice natrieť, aby bol záhon veselší. Vertikálne záhony môžu byť rohové aj rovné. Pri vytváraní takéhoto záhonu vyrovnajte tvárnice pomocou vodováhy tak, aby ste dosiahli uhol 90°. Do priehlbín tvárnic možno vysadiť nielen sukulenty, ale aj iné nízke kvety – prvosienky, petúnie, lobelky, turecké karafiáty, muškáty.

Ďalšou možnosťou je kombinácia kvetinového záhonu a záhradných lavičiek. Podobná technika sa často používa v urbanistickom dizajne. Do stredu umiestnite betónové tvárnice, všetky otvory vyplňte zeminou, zasaďte kvety a okolo betónového záhonu umiestnite lavičky.

Mnohí záhradníci používajú betónové tvárnice na výrobu policových regálov. Do týchto regálov môžete uložiť všetko – od kvetináčov až po topánky a záhradné náradie. Regály s betónovými tvárnicami sa často nachádzajú aj v interiéri. Dajú sa napríklad pomerne rýchlo a jednoducho použiť na výrobu otvorených políc na knihy. Je to oveľa lacnejšie ako tradičné drevené regály.

Jedným z najobľúbenejších spôsobov využitia zvyškov tehiel je vytvorenie vonkajšieho ohniska. Môže ísť aj o jednoduchú a rýchlu možnosť, keď sa po obvode položí jeden alebo dva rady tvárnic. Takéto provizórne ohnisko sa hodí na spaľovanie odpadkov po upratovaní domu alebo na pečenie zemiakov. Nezabudnite však chrániť všetky horľavé konštrukcie v okolí.

Ak máte svahovitý pozemok, môžete použiť betónové tvárnice na vybudovanie pohodlných schodov. Stačí, ak tvárnice naukladáte tak, aby vám to vyhovovalo a vyplníte štrkom, pieskom alebo zemou.

Vo výsledku môžeme tvrdiť, že betónové tvárnice môžu mať rôzne využitie a to cenovo výhodne.