Organizátori Banskobystrickej latky pripravili podujatie na poslednú chvíľu. Problémy sú s financiami, po športovej stránke nie je problém dotiahnuť mená svetového formátu.

Už dnes o 17:00 začne jubilejný 20. ročník Banskobystrickej latky. Oproti minulým rokom nastala zmena a podujatie je bez generálneho sponzora, ktorým bol v minulosti podnikateľ Peter Valach a jeho spoločnosti. Aj preto bolo otázne, či sa tento rok tradičné výškarske podujatie vôbec uskutoční. Na poslednú chvíľu sa rozhodli organizátori Latku pripraviť, aj keď iba v mužskej verzii, ženy tento rok skákať nebudú.

Športová stránka podujatia by však napriek všetkému nemala utrpieť. Na Štiavničkách bude najväčšiu pozornosť pútať Mutaz Barshim z Kataru, ktorý si z olympiády v Londýne odniesol bronz. V Banskej Bystrici to bude pre neho európska premiéra pod strechou. Katarčan pripustil, že je v dobrej forme, ale nie tej najlepšej. „Hoci pre dlhodobé problémy s chrbtom skáčem iba zo štyri až päť krokového rozbehu, trúfam si na solídny výkon. Dlhší rozbeh si nemôžem ešte dovoliť,“ povedal Barshim.

Jeho najväčším súperom bude Alexej Dmitrik, ktorý sa na Štiavničkách predstaví už po tretíkrát. „Prvý raz som tu bol ako junior, druhýkrát som bol trochu zranený. Tentokrát sa cítim dobre,“ prezradil strieborný medailista z minuloročných atletických majstrovstiev sveta.

Športové očakávania organizátorov zhrnul Alfonz Juck. „Chceli by sme, aby slovenskí výškari Peter Horák alebo Lukáš Beer splnili limit 226 centrimetrov na tohtoročné halové majstrovstvá Európy, potom by sme radi videli čo najviac pretekárov prekonať 230 centrimetrov a veríme, že sa podarí atakovať aj rekord mítingu 238 cm,“ povedal Juck. Za rekord je finančná prémia 1000 eur.

Tohtotoročnú organizáciu skomplikovali opäť finančné problémy a riaditeľ Banskobystrickej latky  Ľubomír Roško uvažoval, že jubilejný ročník vynechajú. Alfonz Juck ho doplnil, že po športovej stránke nie je problém sem dotiahnuť mená svetového formátu. Všetko závisí iba od financií. Na podujatí by sa mal tento rok zúčastniť aj minister školstva a športu Dušan Čaplovič. „Svetových podujatí na Slovensku nie je až tak veľa. Povedzte mi iný šport, kde sa každoročne predstavujú majstri sveta a olympijskí medailisti,“ hovorí Juck. Banskobystrická latka by mala byť podľa neho aj prioritou pre samotné mesto. „Banská Bystrica si musí Latku zveľadovať,“ dodal Juck na záver.

Živý prenos z atletického mítingu si môžete pozrieť aj v priamom prenose TV ESO.