Zvýšenie denných teplôt počas minulého týždňa prispelo k výraznému nárastu denných koncentrácií peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Denné koncentrácie spór plesní sa zatiaľ udržiavajú skôr v nižších hladinách.

vreckovka, nádcha, chrípka, alergiaOteplenie teda spôsobilo, že na časti územia kvitne ešte jelša a lieska, zároveň začala kvitnúť breza, jaseň, hrab a dub. „Ich sumárne vysoké denné koncentrácie zvyšujú riziko vzniku zdravotných problémov alergikov. V uplynulom týždni monitorovacie stanice zachytili veľmi vysoké denné koncentrácie peľu liesky už len v Banskej Bystrici, aj veľmi vysoké hladiny peľu jelše v Bratislave, v Nitre a v Banskej Bystrici. Významný prírastok bol u denných koncentrácií peľu jaseňa, ktorý v uplynulých dňoch v Bratislave dosiahol hladinu až 552 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu a v Žiline 206 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Peľ brezy už zaznamenala väčšina monitorovacích staní, ale zatiaľ dosahoval len nižšie hladiny. Medzi spórami húb – plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium, ale ich výskyt bol hlásený len v nižších koncentráciách,“ konštatuje k aktuálnej peľovej situácii na Slovensku RNDr. Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

Prognóza na tieto a nasledujúce dni už nie je taká priaznivá, ako uplynulý týždeň. Podľa RNDr. Lafférsovej tentoraz vzhľadom na predpovedaný vývoj počasia možno predpokladať, že aj v tomto týždni dôjde k výraznému nárastu najmä denných koncentrácií peľu a spór plesní v ovzduší. Oteplenie teda prinieslo so sebou ťažké chvíle pre alergikov, nakoľko sa v ovzduší začína kumulovať súbežne peľ viacerých druhov silných jarných alergénov. Na časti územia kvitne ešte jelša a lieska, začala kvitnúť breza, jaseň, hrab a dub. Peľová sezóna liesky síce na väčšine územia skončila, ale vzhľadom na dlhotrvajúce mrazy a vysokú snehovú pokrývku v horských oblastiach začína kvitnúť až teraz a jej peľ, transportovaný vetrom, bude výrazne prispievať k zvýšeniu denných koncentrácií peľu v ovzduší najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku. Zvyšovať sa budú najmä hladiny peľu brezy, jaseňa, duba, hrabu aj drevín zo skupiny cyprusovité-tisovité i brestu. Peľ topoľov a vŕb bude ešte pribúdať najmä na severe územia.