V otázke bývania sa Slovensko vymyká zahraničným štandardom. Napriek tomu, že sme konzervatívnejší národ, rozdiely v obľúbenosti pri typoch bývania sú skutočne priepastné.

Podnájom alebo život vo vlastnom

Tretina Európanov preferuje bývanie v podnájme. Prevažne ide o mladších ľudí, ktorí nechcú alebo nedokážu splácať hypotéku, prípadne zvažujú zmenu práce či sťahovanie do inej krajiny. Sú však štáty, kde až 90 % žije vo vlastnom, no bez hypotéky. Takéto šťastie majú napríklad v Rumunsku, Chorvátsku alebo Srbsku.

Slováci majú v bývaní jasno

Výhody bývania vo vlastnom si užíva 90 % Slovákov. V podnájme žije len 8,5 % občanov. Mnoho mladých rodín sa radšej zadĺži. Hypotéku na bývanie tak v súčasnosti spláca 30 % Slovákov. Asi polovica ľudí o ňu žiada spoločne s partnerom. Ak si aj vy v dohľadnej dobe plánujete založiť rodinu, iste sa rozhodujete medzi životom v byte alebo v rodinnom dome. Samotné plánovanie výstavby domu však býva pomerne nákladné. Preto sa oplatí zvážiť projekty rodinných domov, ktoré vás vyjdú podstatne lacnejšie.

Domov s hypotékou

Keďže väčšina Slovákov chce za každú cenu bývať vo vlastnom, na nehnuteľnosť si často vezmú hypotéku. Často aj takú, ktorú si nemôžu dovoliť. Výdavky vynaložené na bývanie prevyšujú 40 % príjmu u tretiny Slovákov s hypotékou. V Nemecku je takých ľudí trikrát menej.

V Nemecku je v kurze prenájom

Čo sa týka eurozóny, najviac ľudí, ktorí žijú v podnájme, je v Nemecku. Tamojším ľuďom to tak vyhovuje aj preto, že nájom vychádza lacnejšie ako splátka, respektíve si hypotéku jednoducho nemôžu dovoliť. Jednou z podmienok pri braní hypotéky v nemeckej banke je zaplatenie 20 % z celkovej sumy nehnuteľnosti hneď na začiatku. Podmienkou je aj príjem klienta a jeho finančná história. Banka si musí byť istá, že daný uchádzač o hypotéku ju bude schopný aj splácať.

Kúpa domu – starý alebo nový?

Na Slovensku je viac ľudí, ktorí kúpu domu vnímajú ako investíciu. Túto nehnuteľnosť plánujú neskôr predať. Prípadne kúpia starší dom a prerobia ho. Vo Veľkej Británii tiež preferujú skôr rekonštrukcie. Nemci si, naopak, radšej postavia nový dom úplne od základov. Vo Francúzsku zase nehnuteľnosti prevažne prenajímajú. Je to tak najmä vo veľkých mestách, kde si vlastné bývanie môžu dovoliť iba najbohatší.

Koľko generácií sa zmestí do jednej domácnosti?

Slováci síce poväčšine bývajú vo vlastnom byte alebo dome, mnohí z nich tam však žijú spolu s ďalšími príbuznými. V takýchto viacgeneračných domácnostiach býva až 40 % Slovákov. Tí, ktorí počas minulého režimu bývali v štátnom byte, si ho po revolúcii mohli kúpiť za symbolickú cenu. Pre porovnanie so zahraničím, napríklad v Belgicku je iba 5 % preplnených nehnuteľností.

Záujem o vlastné bývanie bude narastať

Bez ohľadu na krajinu, záujem o vlastnú nehnuteľnosť bude stále väčší. Je to prípad hlavne Európy, kde sa obyvateľstvo dožíva čoraz dlhšieho veku. Rastie tak počet dôchodcov, ktorí potrebujú domov. Väčšina ľudí v staršom veku navyše nechce bývať v podnájme. Potrebujú si oddýchnuť a vlastné bývanie je na to ideálne.