Na zariadení detskej izby si rodičia dajú špeciálne záležať. Pre svoje deti chcú to najlepšie. Problém je v tom, že detská izba si zmeny v zariadení vyžaduje najčastejšie. Deti rýchlo rastú, ich potreby sa menia. Detskú izbu zariaďte tak, aby bez väčších zásahov rástla spolu s vašimi deťmi. Nadčasovo a jednoducho. V duchu dekorácie sa menia, nábytok ostáva. Zariaďte modernú detskú izbu spolu s nami. Prezradíme vám, ako na to. 

Udržateľný s možnosťou kreatívneho využitia

Do detskej izby vyberte kvalitný variabilný nábytok, ktorý môžete bez problémov popresúvať a ukladať tak, ako potrebujete. Môže to byť celá študentská zostava alebo nábytok, ku ktorému kedykoľvek dokúpite ďalšie časti. Zamerajte sa na pevné prírodné materiály, ktoré sa dobre udržiavajú. Z detskej izby sa časom stane študovňa, ihrisko a spálňa v jednom. Nábytok niečo musí vydržať.

Estetické a funkčné zároveň

Dekorácie do izby vyberajte podľa toho, komu je určená. Detská izba pre chlapca nebude mať rovnaké doplnky, ako dievčenská detská izba. Nábytok vyberiete neutrálny. Môže byť rovnaký. O charaktere izby rozhodnú doplnky, ktorými ju ozdobíte. Pre chlapcov vyberte detské obrazy, na ktorých nebude chýbať autíčko, vláčik, vesmír, či obľúbené zvieratko. Dievčatám sa páčia princezné, víly, či jednorožce. Motív prispôsobte veku dieťaťa. Obrazy môžu hýriť farbami, aby izbu príjemne oživili. Dieťa vyrastie. O rok – dva ich aj tak vymeníte.

V puberte už svoje deti na obrazy pravdepodobne neukecáte, ale to neznamená, že steny izby ostanú zívať prázdnotou. Ukážte deťom plagáty do detskej izby a nechajte ich, nech si plagát samé vyberú. Nadobudnú pocit, že konečne je v izbe niečo, o čom rozhodli oni a vás výberom možno príjemne prekvapia. S plagátom bude izba pôsobiť dospelejšie, čo vaše dospievajúce deti určite ocenia.

Keď musíte do jednej izby umiestniť viac detí, snažte sa každému vytvoriť vlastný kútik. Aby každé dieťa získalo pocit, že v izbe má svoje miesto. Detské obrazy a plagáty vám pomôžu izbu na časti rozdeliť aspoň opticky. Vytvorte im útočisko, do ktorého sa budú radi vracať. Deti vám prezradia, čo na obraze alebo plagáte chcú. Nemusia vytvárať sériu. Každý môže byť iný. V detskej izbe je dovolené všetko. Podporte kreatívne myslenie svojich detí. Nikdy neviete, aký umelec z nich vyrastie.

Neporiadku v detskej izbe sa (ne)dá zabrániť

V každej detskej izbe sa nachádza milión vecí. Hračky, školské potreby, vždy len tak pohodená školská taška. Rozčuľovanie sa a krik vám nepomôžu, keď tieto veci deti nemajú kde uložiť. Do poličiek sa všetky hračky nezmestia. Zaobstarajte im úložné boxy. Nájdete ich v rôznych veľkostiach a motívoch. Veľa priestoru poskytne aj veľký pracovný stôl a posteľ s úložným priestorom. Upratovanie nepatrí medzi obľúbené detské činnosti. Myslite na to ešte skôr, ako sa do zariaďovania detskej pustíte. Najprv ju budete upratovať vy a keď deti vyrastú, pri upratovaní vás s nimi bude čakať večný boj.

Priestoru nikdy nie je dosť

Detskú izbu zbytočne neprepĺňajte. Doprajte jej veľa svetla a voľnosti. Deti na zemi potrebujú veľa miesta na hranie. Neberte im ho. Pri hraní si precvičia motoriku, fantáziu a učia sa samostatnosti. Časom pôjde hranie sa do úzadia, ale voľný priestor na zemi využijú aj v školských časoch. Pri tvorbe projektov im ani ten najväčší stôl stačiť nebude.