Určite najtvrdším orieškom pri komplexných upratovaniach je hneď po čistení WC a sanity, čistenie zapečenej mastnoty v trúbach a mikrovlnkách. Veľké vrstvy zapečených nánosov, odolná mastnota a na vrch typ povrchu, ktorý nesmie prísť do kontaktu s drôtenkou. Ako na to? Počúvnite overené rady našich babičiek, ktoré už dlhé roky používa firma na upratovanie bytov a domácností Topservis.

rura na pecenie flickrNa jednotlivé povrchy budeme používať nielen ekologické čistiace prípravky, ale ukážeme Vám ako môžete vysneného cieľa dosiahnuť aj s pomocou jednoduchých prísad, ktoré každý z nás v domácnosti bežne používa. Obľúbeným prostriedkom našich babičiek bolo nasypanie do zamastenej trúby soľ a zapnúť trúbu, až kým soľ nezhnedne. Tak sa vraj zbavíme mastnoty, ktorú len stačí pozametať, prípadne zotrieť namočenou utierkou. Asi tiež každý už počul o zázračných účinkoch citrónovej šťavy a kráľa domáceho čistenia – octu.

Trúba a jej nekonečný príbeh

V tomto prípade sa asi netreba klamať a väčšina z nás sa určite zhodne na tom, že do čistenia trúby sa len tak nepustíme. Pečieme, pečieme a zastavia nás až na pohľad zle vyzerajúce vrstvy zapečenej mastnoty. Určite existujú aj ľudia, ktorí túto činnosť nepodceňujú a trúbu vyčistia po každom pečení, takýchto ľudí nám ostatným nezostáva nič iné len pochváliť a obdivovať. No teraz sa však vráťme k riešenej situácii, kedy je stav takmer katastrofálny. Existuje niekoľko možností ako sa daného problému zbaviť, asi najzákladnejším je použitie octu či citrónovej šťavy, ako trebárs pri nánosoch vodného kameňa v rýchlo varných kanviciach. Ale v prípadoch, kedy je už nános špiny naozaj veľký, oplatí sa vyskúšať ju zoškrabnúť umelohmotnou škrabkou. Na zoškrabovanie jednoznačne nič iné ani neskúšajte použiť, pretože moderne používaný materiál je veľmi krehký a ľahko ho zničíte. V týchto prípadoch sa však ponúka ešte jedno riešenie, ktoré je mnohými rokmi overené v profesionálnej praxi firmou na čistenie kuchynských liniek Topservis. Na takéto silné nánosy zapečenej mastnoty používa firma Topservis ekologické čistiace prostriedky vhodné do biologických čističiek, bez použitia formaldehydu, fosfátov a chlóru.

Aj v prípadoch, kedy si to neuvedomujeme, tieto chemické látky sú veľmi škodlivé nášmu zdraviu, sú zle odbúrateľné z nášho organizmu a zároveň extréme dlho zostávajú na čistenom povrchu. Nedokážeme ich dôkladne zmyť a veľmi dobre znášajú aj opakované pečenie a používanie trúby bez ich narušenia. Tieto chemické látky spolu s ťažkými kovmi, mikroorganizmami, zlou životosprávou a nadmerne stresujúcim prostredím vytvárajú komplex toxínov, ktoré stoja za vznikom civilizačných ochorení. Možno by sa zdalo, že situácia je veľmi vážna a že vplyv týchto toxicky pôsobiacich jedov vďaka civilizačnému tlaku nie je možné zastaviť. Opak je však pravdou. Odbor, ktorý sa tejto problematike naplno venuje sa nazýva celostná medicína, jedná sa o metódu, ktorá k ľudskému zdraviu pristupuje komplexne a hlása, že jednotlivé zdravotné problémy sa nedajú riešiť samostatne, ale musí sa k nim pristupovať celostne. Zjednodušene by sa teda dalo povedať, že ak človeka bolí koleno, neleží problém iba v samotnom kolene, ale aj v iných orgánoch tela podľa individuality jedinca. Tak aj Vy, keď sa chcete zbaviť zdravotných problémov, neváhajte a obráťte sa centrum celostnej medicíny, pretože jej základ je overený tisícami rokov.