Membránová bunda chráni pred dažďom a vetrom a zvnútra nenavlhne ako bežná bunda, pretože dokáže odvádzať vyparenú vlhkosť von.

Sortiment takýchto búnd je obrovský a vizuálne sú si veľmi podobné, najmä pre niekoho, kto sa nezaujíma o moderné športové vybavenie. V závislosti od aplikácie sa však modely výrazne líšia materiálmi, kvalitnou membránou, strihom a detailmi. Využitie membránových búnd možno rozdeliť do piatich oblastí: mesto, turistika, cyklistika/beh, horolezectvo a lyžovanie/snowboarding. Najprv určíme účel, na ktorý ho budete používať. Potom prejdeme k jeho hlavným parametrom: vodeodolnosť, paropriepustnosť, membrána a hmotnosť.

Hlavné parametre membránovej bundy

Membrána

Hlavnou funkciou membránovej bundy je udržať vlhkosť zvonku a stále „dýchať“. Samotná membrána je veľmi tenká, približne 0,01 mm. Na svoju hrúbku je ale veľmi odolná.

Vodeodolnost

Nepremokavosť v membránových bundách sa meria v milimetroch vodného stĺpca a určuje, aký tlak vody materiál vydrží bez úniku. Membránové tkaniny s odolnosťou proti vode 10 000 mm alebo vyššou sú nepriepustné pre dážď akejkoľvek sily.

Membránová bunda do mesta

Vo všeobecnosti vám postačí každá membránová bunda. musí byť dostatočne ľahká, kapucňa môže byť nenastaviteľná, vodeodolnosť môže spĺňať charakteristiky menej ako 10000 mm a paropriepustnosť v tomto prípade nie je veľmi dôležitý parameter.

Membránová bunda na jogging/bicyklovanie

Tieto bundy sú navrhnuté špeciálne pre ťažkú, intenzívnu aktivitu v nepriaznivom počasí. Tieto bundy budú, čo najľahšie, bez dodatočného vetrania, s tenkou tkaninou (7-15D).

Vodotesnosť bude blízka 20 000 mm a paropriepustnosť nebude menšia ako 20 000 g/m²/24h.

Membránová bunda na turistiku

Ide o široký sortiment búnd. Túry prichádzajú so všetkými druhmi zložitosti: od jednodňových túr až po viacdenné turistické programy. Niekedy musíte kráčať celé dni v dlhom daždi.

Charakteristiky takejto bundy budú 20000/20000, kde prvý údaj – odolnosť proti vode a druhý – priepustnosť vodných pár.

Membránová bunda na horolezectvo

Technologicky najvyspelejšie bundy s membránou sa používajú v horolezectve a majú najvyššie požiadavky. Takéto bundy sú vyrobené z odolnej tkaniny 40D, pretože sú vystavené riziku kontaktu s ostrými predmetmi: kameňmi, mačkami a cepínom.

Bunda pre alpské lyžovanie a snowboarding

Membránové bundy používané vo freeride a snowboardingu sú veľmi podobné horolezeckým bundám (bez zateplenia), ale strih môže byť odlišný. Povinným atribútom je časť chrániaca pred snehom. Dá sa odopnúť, aby bola bunda univerzálnejšia.