V žiadnom prípade netreba naletieť jednoduchosti sedavého zamestnania – je to len zdanlivé, pretože v skutočnosti zaťažuje celý pohybový aparát.

Typické sedenie za stolom bez ergonomických kvalít drží telo v napätí. Zabraňuje vystretej chrbtici a jej prirodzenému zakriveniu, rovnako zhoršuje prietok krvi a funkciu hlavných a sekundárnych svalov. Z toho vyplýva celý rad zdravotných ťažkostí a obmedzení pri práci.

Ako zabezpečiť aktívne sedenie

Zdravé sedenie nad prácou má byť aktívneho charakteru. Riešením sa stáva dynamické sedenie, ktoré aktivuje svalstvo, prietok krvi a ostatné procesy v tele. Tradičnou pomôckou je kombinácia ergonomického príslušenstva, napr. stolov, balančných stoličiek, fit lopty a podobne.

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Dnes je v ponuke aj výškovo nastaviteľný stôl, ktorý umožňuje striedať sedenie so státím. Svojmu telu viac uľavíme, resp. efektívnym zásobovaním buniek kyslíkom prebúdzame svoje JA. Tieto procesy sa dejú nielen na fyzickej, ale aj psychickej úrovni.

Zamerajme sa na ergonomicky nastaviteľné stoly

Sú vhodné pre všetkých, tzn. pre deti a dospelých, nižšie aj pre vyššie postavy. V ponuke od bežných až po kancelárske alebo herné rastúce stoly nachádzame najnovšie modely so zabudovaným motorom v konštrukcii. Elektrické ovládanie umožňuje zvýšiť rýchlosť a efektivitu zdvihu – konkrétne ide až o 35 mm/s pri výške v rozsahu cca 60 – 125 cm.

Tieto stoly zlepšujú prácu kompletným stolovým set-upom, zabudovaným úložným a antikolíznym systémom. Stôl tak ponúka skvelú flexibilitu. Vieme ho ovládať aj vďaka pamäťovým pozíciám na ovládači s jednoduchou manipuláciou. Podľa konkrétneho vybavenia, rozmerov a prídavných funkcií sa odvíja aj výsledná cena.

Pre náročných klientov sú tu v ponuke aj modely s dvomi motormi, kde je obvykle vyššia nielen rýchlosť, ale aj nosnosť stola. Rastúci stôl tak zvládne uniesť od 100 až do 125 kg.

Stále nie ste presvedčení o tom, že je nastaviteľný stôl tou správnou investíciou do vašej kancelárie alebo homeoffice pracovne? Prečítajte si článok o ďalších výhodách práce v stoji.