Plot ako taký je bezpečnostným a tiež aj estetickým prvkom. Chráni pred vstupom nepovolaných osôb, ochraňuje majetok a rovnako má význam aj po vzhľadovej stránke. V súčasnosti existuje na trhu množstvo rôznych typov plotov s využitím širokého spektra materiálov. Vzhľadom na to sa dá jednoducho nakombinovať plot podľa vašich predstáv. Ako si v tejto spleti vybrať ten ideálny pre vás a váš exteriér?

Harmónia so zvyškom domu a exteriéru

Aby plot vyzeral esteticky, potrebujeme ho doladiť predovšetkým k exteriéru domu. Ak teda máte drevené prvky, môžete zvoliť drevený plot, ak ste stavili na kovové doplnky, môžete zvoliť takýto typ. Avšak plot môže byť aj v kontrastnom prevedení, vďaka čomu ešte viac vynikne, najmä pokiaľ je vzhľad vášho domu minimalistický.

Veľmi populárne sú v súčasnosti betónové stĺpy, medzi ktoré sa aplikuje rôzny materiál na docielenie požadovanej estetickej kvality. Betónové stĺpy sú praktické, pretože majú dlhú trvácnosť a rovnako vyzerajú minimalisticky. Dajú sa na nej jednoducho upevniť poštové schránky a viete ich doplniť akýmkoľvek iným materiálom. Rovnako majú bezpečnostnú funkciu a viete ich postaviť v rôznych výškach.

Ako naplánovať plot?

Na začiatok je potrebné mať predstavu o výške a type plota. Chcete aby ste mali súkromie a nebolo vás na dvore vidno? Alebo radšej chcete plot, ktorý ukáže aj krásny exteriér vášho domu s estetickými záhonmi? Máte domáce zvieratá? Môžete si dovoliť vykopať základ pod betónový plot? Všetky tieto otázky by mali predstavovať základ pre tvorbu plota podľa vašich predstáv.

Následne je potrebné voliť typ materiálu nielen podľa vašich estetických predstáv, ale napríklad aj podľa potrieb na údržbu, či vzhľadom na cenové hľadisko. Napríklad také drevo dnes nie je drahé, no treba sa oň pravidelne starať. Dobrým kompromisom v takomto smere môžu byť dosky z plastu z imitáciou dreva, ktoré si nevyžadujú žiadnu starostlivosť navyše.

Pre milovníkov prírody môže byť dobrou voľbou aj živý plot. Vyžaduje si viac starostlivosti na zabezpečí vám súkromie a rovnako funguje aj ako prachový filter, napríklad pre nečistoty z dopravy. Kovové ploty môžu mať rôzne zaujímavé dekoratívne prevedenia, no v súčasnosti sa často využívajú aj ďalšie zaujímavé prevedenia ako sú napríklad gabiony.