Vo všeobecnosti platí, že čím má človek staršie auto, tým väčšie pravidelné náklady sú s ním spojené. Minimálne z dôvodu, že čoraz častejšie sa vyskytne nejaká súčiastka, ktorú už je potrebné vymeniť.

Chcete si samostatne vyberať náhradné diely? Nemusíte to byť úplne jednoduché

V takýchto situáciách je prirodzené, že človek hľadá spôsoby, ako ušetriť aspoň na nákupe náhradných dielov alebo ako mať „pod kontrolou“ ich výber, aby si prípadne mohol priplatiť za kvalitnejší diel, ktorý vydrží dlhšie. Bez ohľadu na zámer, docieliť to je možné výberom a kúpou náhradných dielov „vo vlastnej réžií“.

Vybrať si správny náhradný diel na vaše auto však môže byť úloha, ku ktorej budete potrebovať účinné tabletky na ukludnenie. Niekedy totižto nie je výber vhodného dielu taký jednoduchý ako sa môže zdať.

Tri spôsoby hľadania náhradných dielov

Typický postup je výber podľa modelu auta. Takže ak hľadáte napríklad kvalitné náhradné diely Škoda, okrem značky si na stránke predajcu náhradných dielov zvolíte model auta, rok výroby a motor. Tieto štyri údaje stačia na to, aby ste sa dostali k zoznamu náhradných dielov, ktorý je v mnohých prípadoch dosť rozsiahly.

Áno, ľahko sa môže stať, že sa takýmto spôsobom dostanete k viacerým dielom. Keby ide len o rôzne značky, bolo by to v poriadku, ale môže sa stať, že si nejaký diel vyberiete a on nebude pasovať. Použité diely sa môžu odlišovať aj naprieč výbavami, či úpravami. Ak chcete mať väčšiu istotu, môžete použiť dve ďalšie metódy.

Prvou z nich je výber podľa OE čísla starého dielu. Ak toto číslo poznáte alebo viete vymontovať starý diel, z ktorého číslo odčítate, zvýšite tak šancu na výber správneho dielu. Druhou možnosťou je výber podľa VIN čísla vozidla. Tu však budete musieť VIN číslo zaslať predajcovi dielov, keďže vyhľadávanie podľa VIN čísla je dostupné len na veľkoobchodnej báze. Taktiež však ide o veľmi presný spôsob hľadania a naviac pri ňom nepotrebujete vedieť číslo daného dielu.