Pneumatiky majú veľký vplyv na vašu bezpečnosť na ceste, ale aj na spotrebu. Ak chcete znížiť spotrebu vďaka pneumatikám, dajte si pozor na to, aby ste v nich mali tlak ako odporúča výrobca. Aj 10% rozdiel sa môže prejaviť na zvýšenej spotrebe o 0,5 l/100 km. Znížiť spotrebu vám pomôžu aj moderné deflektory a správny štýl jazdy. Ako by ste si však mali vybrať pneumatiky tak, aby ste sa na ceste cítili bezpečne?

pneumatiky cc licenceDajte na odporúčania výrobcu

Každý výrobca auta určí veľkosť, rýchlostný a záťažový index, ktorým by ste sa mali riadiť pri výbere vašich pneumatík. Existuje tu však aj alternatíva, ktorá hovorí o tom, že 3 % rozdiel je v norme. Napríklad ak výrobca odporúča pneumatiky veľkosti 185/65R15 a vy si kúpite 195/60R15, je to v poriadku, lebo rozdiel je iba 1,07 %. Ak však budete mať iné pneumatiky, ako odporúča výrobca a ešte aj mimo hodnôt rozdielu, vaše auto môže prísť o dynamiku, môže dôjsť k zníženiu funkčnosti ABS, ASR či ESP.

Ekonomická, stredná a vysoká trieda

K dispozícii sú tri základné triedy – ekonomická, stredná a vysoká. Ktorá je pre koho určená? Ak jazdíte menej, ste opatrný vodič a auto nie je vaším druhým domovom, letné pneumatiky strednej triedy sú pre vás ideálne. Navyše za veľmi príjemnú cenu. Stredná trieda je už drahšia a je určená hlavne tým, ktorí jazdia denne, chcú niečo viac ako len štandard, no zároveň nemajú neobmedzený rozpočet. Vysoká trieda je najdrahšia, ale zároveň aj najkvalitnejšia. Je určená pre náročných vodičov, ktorí majú rýchlosť a zároveň bezpečnosť za každých podmienok.

Celoročné pneumatiky – áno či nie?

Nie vždy sú celoročné pneumatiky zlatou strednou cestou. Ak si ich kupujete iba preto, aby ste ušetrili, mali menej roboty a nedáte si záležať na ich kvalite, radšej ostaňte pri letných a zimných pneumatikách. Je to pre vás bezpečnejšie. No ak žijete na území, kde sú zimy mierne a ste ochotný si priplatiť za kvalitu, napríklad celoročné pneumatiky Michelin, Pirelli či Goodyear, o bezpečnosť sa neprídete. Mali by ste však vedieť, že lacnejšie modely sa do tuhej zimy neodporúčajú, v testoch majú horšie výsledky ako zimné gumy.