Ak ste už niekedy kupovali ďalekohľad alebo puškohľad, iste ste si pri výbere kládli mnoho otázok. V nasledujúcom článku si zhrnieme niektoré odpovede, ktoré sa s touto problematikou spájajú.

Vyberáme puškohľady

Ak kupujete nový puškohľad, najdôležitejším kritériom výberu je jeho pevnosť a odolnosť. Kvalitný puškohľad musí vydržať údery a pády počas bežného používania. Druhým kritériom je možnosť presného nastavenia. Dôležitá je samozrejme aj ostrosť obrazu. Tak, aby ste cieľ dokázali v teréne vždy zreteľne rozlíšiť.

Každého zákazníka zaujíma pri kúpe aj cena. Najdrahšie puškohľady si nie každý môže dovoliť. Na trhu však nájdete aj modely veľmi dobrej kvality za prijateľnú cenu. Patria k nim puškohľady Meopta MeoStar a  Vortex Crossfire. V závislosti od konkrétnej značky poskytujú vysokú odolnosť, možnosť fixného alebo variabilného priblíženia, rôzne objektívy a zámerné osnovy.

Pred konečným výberom sa tiež zamyslite nad spôsobom použitia. Podľa neho si môžete vybrať puškohľady na posed, naháňkové alebo univerzálne puškohľady.

Čo sa dozviete z popisu ďalekohľadu

Aby ste mohli zvoliť ten správny ďalekohľad, najskôr sa zamyslite nad účelom jeho použitia. Pre bežných používateľov sú odporúčané menšie kompaktné ďalekohľady na turistiku. Ich výhodou je skladnosť. Veľkosť šošovky sa pohybuje do 50 a poskytujú zväčšenie do 12 x. My sa zameriame na poľovnícke ďalekohľady. Priemer šošovky poľovníckeho ďalekohľadu musí byť väčší. Bežne je to od 50  do 63. Sú určené na použitie za každého počasia. Preto sú vode odolné a odolné voči zahmlievaniu. Okrem toho nájdete na trhu aj pozorovacie ďalekohľady. Tieto modely je pre ich vyššiu hmotnosť potrebné umiestniť na statív.

Popis ďalekohľadu informuje o zväčšení a priemere vstupnej šošovky. Zväčšenie vám prezradí,  koľkokrát bude pri pohľade cez ďalekohľad pozorovaný objekt oproti skutočnosti zväčšený. Veľkosť, resp. priemer vstupnej šošovky je v popise uvedený v milimetroch. V popise ďalekohľadu nájdete aj údaj „zorné pole“. Tento udáva veľkosť plochy, ktorú je možné cez ďalekohľad vidieť zo vzdialenosti 1 km.