Záhrada je najmä na jar a v lete ideálne miesto na každodenný oddych. Aspoň pokiaľ nemáte len úžitkovú, ale aj okrasnú a relaxačnú časť. Pri relaxovaní alebo posedení s rodinou a priateľmi však chceme mať určité súkromie. Ako eliminovať zvedavé pohľady susedov či ľudí prechádzajúcich po ulici?

Plotové panely pre viac súkromia

Plotové panely samozrejme slúžia aj na vymedzenie vášho pozemku, ale mali by vám priniesť aj viac súkromia na záhrade. Dizajn či materiál plotov môže byť rôzny, avšak mal by byť v súlade s dizajnom domu aj vašimi potrebami. Plot môže byť len jednoduchý a slúžiť naozaj len na vymedzenie hranice pozemku, aby sa k vám na návštevu nevybrali nepozvaní hostia.

Ale napríklad drevený plný plotový panel s výškou 180 cm vám prinesie aj dostatok súkromia a aspoň čiastočne stlmí aj ruch a hluk ulice alebo susedov. Samozrejme efektívne z pohľadu ochrany súkromia a tlmenia hluku sú betónové ploty alebo ploty z tvárnic. Záleží iba na vás, či chcete plot, ktorý bude najmä praktický, alebo dbáte viac na estetickú stránku.

Plotové panely využijete aj v rámci záhrady

Subtílnejšie plotové panely alebo paravany sú vhodné aj na vnútorné členenie záhrady, napríklad oddelenie úžitkovej a oddychovej časti. Časť s bazénom, altánkom s grilom alebo priestor na záhradné ležadlá a opaľovanie môžete oddeliť od zeleninovej záhrady efektným nízkym alebo aj vyšším plotom, po ktorom sa budú ťahať okrasné rastliny. Tie vám pobyt v oddychovej časti len spríjemnia. Samozrejme sú plotové panely vhodné aj na oplotenie vašej úžitkovej záhrady, aby ste ju ochránili pred domácimi zvieratami.

Z akého materiálu sú plotové panely?

Plotové panely sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré však majú jedno spoločné – musia byť odolné a to najmä voči vplyvom počasia. Najčastejšie ide o kov, drevo alebo plast.

Kovové plotové panely

Klasické kovové pletivo je jednoduché a praktické riešenie, aj keď z estetického hľadiska nemusí vyhovovať každému. Na druhej strane môžete nechať pletivo obrásť popínavými rastlinami. Samozrejme existujú aj pevné kovové panely z ocele alebo hliníka v elegantnejšom prevedení.

Drevené plotové panely

Drevené ploty sú obľúbené pre svoj prirodzený vzhľad. Drevo sa hodí k väčšine štýlov, ploty môžu byť minimalistické aj originálnejšie. Do záhrady sú ideálne nižšie drevené ploty, ktoré nepôsobia rušivo, ale zároveň aj plnia svoju funkciu. Netreba však zabúdať na to, že prírodné drevo si vyžaduje určitú starostlivosť a raz za čas je potrebné ho nalakovať alebo použiť olej na drevo.

Plastové plotové panely

Plotové panely z plastu sú odolné a cenovo dostupné, okrem toho si nevyžadujú žiadnu starostlivosť. Ide ale o syntetický materiál, ktorý nemusí byť každému po chuti, výber je však naozaj veľký. Je teda pravdepodobné, že nájdete plastové panely, ktoré vám sadnú aj dizajnovo. Koniec koncov ich veľkou výhodou je aj dlhá životnosť.