Z času na čas sa dostaneme do nepríjemnej situácie, kedy sa nám podarí pošpiniť časť textilu, na ktorom následne ostane nepríjemná škvrna. Či už je to obrus na stole alebo kus vášho cenného oblečenia, radi by ste sa škvrny zbavili. Čo však robiť v prípadoch, ak je škvrna poriadne “zažraná”?

Zažili sme to už takmer všetci. Počas hektickej časti dňa, napríklad pred ranným odchodom do práce, sa nám podarí rozliať šálku kávy. Vzhľadom na krátkosť času ale neostáva priestor na to, aby sme škvrnu odstránili včas, prípadne sa pokúsili predísť neželaným následkom v podobe zaschnutej a zažranej škvrny, ktorej sa už len ťažko budeme zbavovať. Čo v takom prípade?

Majte po ruke kvalitnú drogériu

Ak ste v takej časovej tiesni, že sa nestíhate venovať odstraňovaniu škvŕn okamžite, odporúča sa namočiť kus zašpineného textilu do nádoby s vodou. Kvalitná drogéria z Nemecka je následne pomocnou rukou, ktorú každý ocení.

Ešte predtým si však treba ujasniť dve zásadné chyby, ktoré nenapomáhajú efektívnemu odstráneniu škvrny. Tou prvou je “drhnutie”, čo je bežná reakcia, počas ktorej sa snažíte fľak od kávy vydrhnúť z látky drhnutím o seba. To však môže spôsobiť poškodenie textilu, a tak sa odporúča použitie hubky alebo handričky, za pomoci ktorej nasávate zvyšky tekutín. Zlaté pravidlo čistenia škvŕn hovorí o tom, že lepšie je začať od stredu a postupne sa dostávať na kraj. Druhou zásadnou chybou býva použitie horúcej vody. To však má za následok, že škvrna sa môže ešte viac zapustiť do štruktúry látky.

Odstraňovače škvŕn a fľakov

Ako už bolo načrtnuté v riadkoch vyššie, dobré je mať po ruke kvalitné odstraňovače nečistôt. Drogéria z Nemecka, ktorú nájdete na myaustria.sk vám zaručí, že sa vám nedostane do rúk takzvaná dvojitá kvalita, ale produkty, ktoré sú určené pre západné trhy. V rukách tak budete mať tajnú zbraň, ktorá si poradí s väčšinou nečistôt. Výkonný odstraňovač si dokáže poradiť so škvrnami od kečupu, vína, kávy, čaju a čokolády. Je vhodný na bielu a farebnú bielizeň, ako aj na všetky druhy textílií okrem hodvábu. Stačí ak ho pred praním nanesiete na zaschnutý fľak od kávy a nechte aspoň 10 minút pôsobiť.

Tipy našich mám a starých mám

Ak sa ocitnete v situácii, že nemáte k dispozícii kvalitné odstraňovače nečistôt, nechajte si poradiť od starších a skúsenejších. Naše mamy a staré mamy si vedeli vždy poradiť, stačilo im mať po ruke ocot alebo sódu bikarbónu a bolo po problémoch. Už ocot je považovaný za skvelého pomocníka a niekedy stačí natrieť fľak alebo škvrnu troškou octu a nechať to pôsobiť. Následne, aby sme sa zbavili typického octového “zápachu”, je vhodné textil klasicky vyprať.

Zo sódy a vody si v hrnčeku vytvoríte hmotu, ktorú naneste na zaschnutú škvrnu od kávy a nechajte pôsobiť celú noc. Potom oblečenie iba klasicky vyperte. Podobne funguje aj odstraňovanie za pomoci kuchynskej soli. Poslednou možnosťou môže byť aj šťava z citróna. Tú stačí naniesť na špinavé miesto a nechať 10 minút pôsobiť. Potom stačí dané miesto očistiť vlažnou vodou.