Nepríjemnou súčasťou letných dovoleniek a výletov sú nepochybne parazity, ktoré na nás číhajú z každej strany. Kliešťov je z roka na rok viac a čoraz viacej ľudí si nájde na svojom tele malú čiernu bodku, ktorú je treba okamžite zlikvidovať. Dá sa vôbec vyhnúť kontaktu s kliešťami, keď sme napríklad celý deň v lese?

Kliešť obyčajný je známy parazit žijúci aj na Slovensku. Prežíva vďaka tomu, že sa prisaje (zahryzne) na svojho hostiteľa, zviera alebo človeka a živí sa jeho krvou. Prečo je taký nebezpečný? Kliešte sú schopné prenášať rôzne nebezpečné vírusy a ochorenia, medzi ktoré patrí napríklad borelióza.

Ak si po celom dni strávenom v prírode nájdete kliešťa, je nevyhnutné ho okamžite vybrať a následne sledovať miesto, kde sa kliešť zahryzol. Ak by ste pozorovali výrazné začervenanie alebo opuch, ihneď vyhľadajte svojho lekára.

Ako sa kliešťom vyhnúť?

Vo všeobecnosti sa nedá na sto percent zaručiť, že sa kliešťom vyhnete. Môžete však spraviť všetko pre to, aby sa kliešť na vás „nezavesil“. Ako?

  • Dlhé nohavice

Ak idete do lesa alebo na lúku, nedávajte si krátke nohavice. Kliešte zvyknú sedávať na dlhých listoch alebo trávach a čakajú, kedy prejdete okolo, aby sa mohli na vás zavesiť. Ak máte dlhé nohavice, kliešť sa k vašej pokožke nedostane a je možné, že ho cestou z nohavíc strasiete. Aj v prípade, že dlhé nohavice máte, nie je od veci, ak si raz za čas prezriete nohavice, či na nich nie je zachytený neželaný parazit.

  • Zistite si ich výskyt

V dnešnej dobe viete poľahky na internete zistiť, kde sú na Slovensku najväčšie ohniská výskytu kliešťov. Ak zistíte, že práve vaša cieľová lokalita je na území, kde sú kliešte v prevahe, najlepšie je, ak zmeníte trasu. Ak sa predsa vyberiete do takejto oblasti, dávajte si pozor a kontrolujte seba aj ostatných členov rodiny.

  • Staré dobré repelenty

Repelenty sú veľkými pomocníkmi v boji proti akémukoľvek hmyzu. Platí to teda aj pre kliešte. Platí zásada, že čím je repelent aromatickejší a voňavejší, tým lepšie. Repelent si môžete doma buď vyrobiť, alebo kúpiť. Ak nie ste zástancom repelentov, postačia vám aj rôzne esenciálne oleje. Kúpiť ich môžete napríklad na stránke ZdravySvet.sk.

  • Očkovanie

Ak ste zástancom očkovania, môžete dať seba a aj svoje deti zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde, ďalšiemu závažnému ochoreniu. Očkovanie sa odporúča najmä tým, ktorí žijú na dedinách alebo v blízkosti lesov.

Nezabúdajte na to, že kliešťa môžete chytiť aj doma, v meste. Nepodceňujte týchto malých, no škodlivých tvorov. Skontrolujte si každý večer svoje nohy, ruky, brucho a iné miesta na tele. Kliešte obľubujú „teplé miesta“, preto skontrolujte najmä rôzne záhyby na tele, ako napríklad pod kolenom, na bruchu alebo pod pazuchami.